Świat"New York Times": Korea Północna nowym członkiem elitarnego klubu atomowego

"New York Times": Korea Północna nowym członkiem elitarnego klubu atomowego

"Deklaracja Korei Północnej o przeprowadzeniu próby jądrowej oznacza, że kraj ten dołączył do grona państw świata, o których wiadomo bądź sądzi się, że posiadają broń jądrową" - pisze w niedzielnym wydaniu "New York Times". Gazeta akcentuje, że uchwalone przez RB ONZ sankcje są zbyt łagodne w sytuacji rosnącego zagrożenia atomowego na świecie.

Według "New York Timesa" obecnie elitarny klub atomowy liczyć może dziewięć krajów - faktycznie jednak, zdaniem atomistów, aż 40 państw świata (w tym m.in. Japonia czy Korea Południowa) dysponuje wiedzą techniczną, a w niektórych przypadkach także materiałami potrzebnymi do budowy bomby.

"Tego rodzaju możliwości, w połączeniu z nowym zagrożeniem atomowym w Azji i na Bliskim Wschodzie, mogą oznaczać początek drugiej ery atomowej" - ostrzegają w nowojorskim dzienniku atomiści i eksperci ds. kontroli zbrojeń - "w czasie której kraje w większym niż wcześniej stopniu będą skłonne odrzucić dawne restrykcje dotyczące rozwijania broni jądrowej".

"W sytuacji, gdy świat w coraz większym stopniu zacznie polegać na energii jądrowej, rozprzestrzenianie się technologii atomowych nabierze tempa" - ostrzega gazeta. To z kolei oznaczać będzie, że coraz więcej krajów zyska możliwości i wiedzę na temat paliwa jądrowego, w tym także do produkcji bomby atomowej.

"To niezwykle palący problem" - mówi cytowany przez gazetę amerykański ekspert ds. rozbrojenia, b. demokratyczny senator Sam Nunn. "Stoimy wobec wielkiego wyścigu, w którym stawką jest współpraca bądź katastrofa; na obecnym etapie wynik tej gonitwy nie został przesądzony" - dodaje Nunn.

"New York Times" zwraca uwagę na rolę "atomowego policjanta", jaką odgrywa Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), lansująca bezpieczne wykorzystywanie energii jądrowej. MAEA pomaga nadal Pakistanowi, mimo że kraj ten w 1998 r. przeprowadził próbę atomową a jeszcze dziesięć lat temu współpracowała z Phenianem. Nawet dziś MAEA realizuje 14 programów w Iranie, który zdaniem ekspertów jest bliski uzyskania broni jądrowej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)