PublicystykaNeonaziści w USA: "Hitler się nie mylił"

Neonaziści w USA: "Hitler się nie mylił"

Dzień przed zamachem w synagodze w Pittsburghu, w którym zginęło co najmniej osiem osób, usłyszałem: "Poziom nienawiści w USA wzrasta w takim tempie, że w każdej chwili może dojść do tragedii”.

Neonaziści w USA: "Hitler się nie mylił"
Źródło zdjęć: © East News
Marcin Ręczmin

Na spotkaniu z Talią Ben Sasson-Gordis, regionalnym dyrektorem bostońskiego biura Ligi Przeciw Zniesławieniom (Anti-Defamation League), rozmawialiśmy o faktach: w 2017 r. w USA zarejestrowano 2000 antysemickich incydentów – najwięcej od 1994 r. Wliczają się w to zarówno przypadki mowy nienawiści, jak i fizyczne ataki. Wzrost rok do roku wynosi 57 procent – to największy skok od 1979 r.

Statystyki wskazują, że zjawisko szczególnie dotknęło college i szkoły. – Chodzi głównie o wandalizm, nawiązujący do nazistowskiej retoryki i symboliki – mówi Ben Sasson – "Hitler się nie mylił”, swastyka czy hasło "White Power” to najczęściej spotykane na murach szkół rysunki i napisy.

ADL, która zajmuje się dokumentowaniem takich przypadków, próbuje również działać edukacyjnie. – Co robi lokalna społeczność, gdy w ich szkole pojawia się swastyka? Zwykle szybko i po cichu stara się ją usunąć. My przekonujemy, że to najlepszy moment, by porozmawiać szczerze o tym zjawisku, zastanowić się nad przyczynami, czasem sprawdzić, czy nasze dzieci zdają sobie w ogóle sprawę z tego, czym jest nazizm – opowiada Ben Sasson.

Zobacz także: Narada w samolocie ws. Brexitu. "Musimy dwie zwaśnione strony sprowadzać do wspólnego stołu"

Według danych ADL zjawisko „bezrefleksyjnego” stosowania retoryki nazistowskiej wśród młodzieży ma źródła w rosnącej aktywności rasistów w internecie. Skrajnie prawicowe ugrupowania mają rozbudowane i wciąż powiększające się fora na popularnych w USA stronach: 4chan, 8chan i Reddit. Liczba subskrybentów neonazistowskich podcastów w sierpniu 2018 roku sięgnęła 300 tys. osób.

Napastnik, który otworzył ogień w synagodze w Pittsburgu, w czasie ataku krzyczał "wszyscy Żydzi muszą umrzeć”. Tragedia wywołała w USA skojarzenia z zeszłorocznym marszem ok. 600 przedstawicieli skrajnej prawicy w Charlottesville, którzy demonstrowali pod hasłem "Żydzi nas nie zastąpią”.

Marcin Ręczmin, Boston

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)