Nelson Mandela nie żyje
Zmarł legendarny prezydent Republiki Południowej Afryki Nelson Mandela. Był przywódcą ruchu czarnoskórych mieszkańców RPA walczących z Apartheidem. Za swoją działalność w 1993 roku otrzymał pokojową Nagrodę Nobla.
06.12.2013 00:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Miał 95 lat.
Mandela urodził się 18 lipca 1918 r. Zdobył wykształcenie prawnicze i zaangażował się w walkę o prawa czarnoskórych mieszkańców. W 1950 roku objął kierownictwo Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Po masakrze w w Sharpeville w 1960 r. (policja zastrzeliła 69 uczestników demokracji), Kongres porzucił pokojowe metody oporu. Zdecydowano jednak, że organizacja nie będzie atakowała ludzi, ale infrastrukturę kraju. Do połowy 1963 roku dokonano niemal 200 aktów sabotażu. Zbrojnym ramieniem Kongresu kierował Mandela.
Przyszły prezydent został zatrzymany 5 sierpnia 1962 r., skazano go początkowo na pięć lat więzienia, karę zamieniono jednak na dożywocie. Mandela wyszedł na wolność dopiero w 1990 r., pięć lat wcześniej odrzucił możliwość zwolnienia warunkowego.
W ciągu dwóch lat od uwolnienia Mandeli, w RPA przeszła pokojową transformację ustrojową. Pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem RPA po upadku Apartheidu został Mandela, uhonorowany rok wcześniej pokojową Nagrodą Nobla. Jednocześnie w wyborach parlamentarnych zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy. Noblista sprawował najwyższy urząd w państwie do 16 czerwca 1999 r.
Jeszcze w trakcie prezydentury zaangażował się (przeznaczając m.in. własne fundusze) we wspieranie projektów edukacyjnych, walkę z AIDS i w pomoc niepełnosprawnym, również w innych krajach Afryki.