ŚwiatNegowanie holokaustu ma pozostać karalne

Negowanie holokaustu ma pozostać karalne

Parlament słowacki odrzucił rządową propozycję zniesienia kar za negowanie holokaustu. Obecnie jest to zagrożone karą do trzech lat więzienia.

Resort sprawiedliwości twierdził, że ustawa z 2001 roku, penalizująca negowanie holokaustu, narusza wolność słowa i zaproponował nowelizację kodeksu karnego. Parlamentarzyści nie podzielili jednak tej opinii, wystąpili z kontrpropozycją, przewidującą utrzymanie w mocy odnośnego zapisu w kodeksie i uchwalili to stosunkiem głosów 108-1 (przy 19 wstrzymujących się). Stanowisko parlamentu czeka teraz na podpis prezydenta.

Słowaccy Żydzi ostro protestowali przeciwko planom resortu sprawiedliwości. "Negowania holokaustu nie można usprawiedliwiać wolnością wypowiedzi. Zniesienie paragrafu o tzw. kłamstwie oświęcimskim otwiera możliwości usprawiedliwiania dzisiejszych przejawów rasizmu, ksenofobii i braku tolerancji, powoduje też rosnące poczucie bezkarności ich sprawców" - głosił protest opublikowany w końcu stycznia przez słowackie media.

Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz, prawnik i wykładowca prawa na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie, zapewniał w styczniu w wywiadzie udzielonym, że propozycja usunięcia zapisu o tzw. kłamstwie oświęcimskim z kodeksu karnego nie oznacza zmiany stanowiska Słowaków w tej sprawie.

Pozostanie paragraf, który przewiduje sankcje za propagowanie faszyzmu. Chcę podkreślić, że to, co stało się w Oświęcimiu, nie podlega dyskusji - mówił Gaszparovicz.

Według spisu ludności z 1939 roku, na terytorium ówczesnej okrojonej Słowacji mieszkało 136 tys. Żydów. Holokaust przeżyło około 30 tys. z nich. Istniejące podczas II wojny światowej państwo słowackie, powstałe pod patronatem III Rzeszy, wysłało do hitlerowskich obozów zagłady kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Łącznie do hitlerowskich obozów trafiło z terenów wojennej Słowacji ponad 70 tys. ludzi - głównie Żydów, ale także Cyganów i komunistów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)