PolskaNegocjacje ws. tarczy antyrakietowej nie są zakończone

Negocjacje ws. tarczy antyrakietowej nie są zakończone

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Zalewski (PiS), oceniając wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Stanach Zjednoczonych podkreślił, że USA traktują nas jak ważnego partnera politycznego. Według Zalewskiego, wbrew "różnym doniesieniom", negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej nie zostały jeszcze zakończone, ponieważ jest jeszcze wiele kwestii do wyjaśnienia.

Stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi są bardzo ważne dla obu państw. Stany Zjednoczone traktują nas jako swojego ważnego partnera politycznego i jako istotny kraj w Unii Europejskiej i istotny kraj w Europie Środkowej - powiedział Zalewski na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Sprawa umieszczenia w Polsce bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej jest już praktycznie przesądzona, ale problemów do omówienia jest bardzo dużo - powiedział prezydent Lech Kaczyński po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem USA George'em Bushem.

Z kolei Bush podkreślił, że Polska jest mocnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Bush zapewniał, że tarcza antyrakietowa zapewni Europie bezpieczeństwo.

Paweł Zalewski powiedział, że wbrew "różnym doniesieniom" negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej nie zostały jeszcze zakończone, ponieważ jest jeszcze wiele kwestii do wyjaśnienia.

Polska wyraziła wolę politycznego porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej i jest ono bardzo prawdopodobne - podkreślił Zalewski.

Jak powiedział, widać zmianę stosunku USA do szeregu postulatów, takich jak to, że system tarczy będzie chronił nie tylko USA, ale również Europę. Ważna jest również kwestia wzmocnienia obrony powietrznej naszego kraju. Na terytorium Polski powinna być baza pocisków przechwytujących.

Zalewski podkreślił również postępy w rozmowach dotyczących współpracy naukowo-technicznej. Jak zaznaczył, "tarcza to jest również program badawczy i zależy nam, aby nasze instytucje naukowe brały w nim udział".

Jak dodał, "porozumienie jest ważne i prawdopodobne, bo pozwala posuwać dalej negocjacje, a pamiętać należy, że projekt ten ma wielu przyjaciół, jak również istotnych nieprzyjaciół".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)