Trwa ładowanie...

NBP wyemitował nowy banknot kolekcjonerski - Bitwa Warszawska 1920

Narodowy Bank Polski we wtorek 11 sierpnia wyemitował nowy banknot kolekcjonerski. Tym razem na banknocie znajduje się Bitwa Warszawska 1920, której 100-letnia rocznica przypada właśnie w tym roku.

Bitwa Warszawska 1920. Nowa moneta kolekcjonerska NBPBitwa Warszawska 1920. Nowa moneta kolekcjonerska NBPŹródło: NBP
d3nkp8w
d3nkp8w

Bitwa Warszawska 1920, czyli Cud nad Wisłą znalazła się na nowym banknocie NBP

"Bitwa Warszawska była przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań. Zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu – dowódcy 5 armii, Józefowi Hallerowi – dowódcy Armii Ochotniczej walczącej na przedpolach Warszawy i Maxime’owi Weygandowi. Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu narodu oraz poświęceniu polskich żołnierzy powstrzymujących bolszewicką nawałę" - wyjaśnia Wojciech Kalwat w folderze emisyjnym.

Nowy banknot NBP - Bitwa Warszawska 1920

Co znajduje się na nowym banknocie kolekcjonerskim NBP? Co jest z przodu, a co z tyłu banknotu upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920?

Z przodu umieszczono postać Józefa Piłsudskiego jako obrońcy Warszawy. Jak podaje NBP, wizerunek naczelnika został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. "Rok 1920".

W tle widać Warszawę, charakterystyczne budowle. Jest też awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem "Na polu chwały" i datą 1920. Na banknocie umieszczono także wpleciony w liście dębu napis NIEPODLEGŁOŚĆ oraz orła i monogram RP, które znajdują się na banknocie 100 marek polskich z 1919 roku.

d3nkp8w

Na drugiej stronie nowego banknotu NBP z kolei, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. "Cud nad Wisłą", który przedstawia księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. "Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej "Ojczyzna w niebezpieczeństwie" z 5 sierpnia 1920 r." - podaje NBP.

Bitwa Warszawska 1920. Gdzie kupić banknot kolekcjonerski NBP?

Kolekcjonerski banknot NBP "Bitwa Warszawska 1920" o nominale 20 zł można kupić w cenie 80 zł. Wyemitowano 60 000 sztuk. Banknot jest dostępny w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Pomoc dla firm z żółtych i czerwonych stref. "Rząd posiada narzędzia i zapasy finansowe"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nkp8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nkp8w
Więcej tematów