Trwa ładowanie...
d4lw4zn

NBP wyemitował nowy banknot kolekcjonerski - Bitwa Warszawska 1920

Narodowy Bank Polski we wtorek 11 sierpnia wyemitował nowy banknot kolekcjonerski. Tym razem na banknocie znajduje się Bitwa Warszawska 1920, której 100-letnia rocznica przypada właśnie w tym roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bitwa Warszawska 1920. Nowa moneta kolekcjonerska NBP
Bitwa Warszawska 1920. Nowa moneta kolekcjonerska NBP (NBP)
d4lw4zn

Bitwa Warszawska 1920, czyli Cud nad Wisłą znalazła się na nowym banknocie NBP

"Bitwa Warszawska była przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań. Zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu – dowódcy 5 armii, Józefowi Hallerowi – dowódcy Armii Ochotniczej walczącej na przedpolach Warszawy i Maxime’owi Weygandowi. Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu narodu oraz poświęceniu polskich żołnierzy powstrzymujących bolszewicką nawałę" - wyjaśnia Wojciech Kalwat w folderze emisyjnym.

Nowy banknot NBP - Bitwa Warszawska 1920

Co znajduje się na nowym banknocie kolekcjonerskim NBP? Co jest z przodu, a co z tyłu banknotu upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920?

d4lw4zn

Z przodu umieszczono postać Józefa Piłsudskiego jako obrońcy Warszawy. Jak podaje NBP, wizerunek naczelnika został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. "Rok 1920".

W tle widać Warszawę, charakterystyczne budowle. Jest też awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem "Na polu chwały" i datą 1920. Na banknocie umieszczono także wpleciony w liście dębu napis NIEPODLEGŁOŚĆ oraz orła i monogram RP, które znajdują się na banknocie 100 marek polskich z 1919 roku.

Na drugiej stronie nowego banknotu NBP z kolei, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. "Cud nad Wisłą", który przedstawia księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. "Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej "Ojczyzna w niebezpieczeństwie" z 5 sierpnia 1920 r." - podaje NBP.

Bitwa Warszawska 1920. Gdzie kupić banknot kolekcjonerski NBP?

Kolekcjonerski banknot NBP "Bitwa Warszawska 1920" o nominale 20 zł można kupić w cenie 80 zł. Wyemitowano 60 000 sztuk. Banknot jest dostępny w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

d4lw4zn

Pomoc dla firm z żółtych i czerwonych stref. "Rząd posiada narzędzia i zapasy finansowe"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lw4zn

Podziel się opinią

Share
d4lw4zn
d4lw4zn