Trwa ładowanie...
dhs7pkc
19-09-2006 15:00

Naukowy dzień kandydatek do tytułu Miss Świata

Kandydatki do tytułu Miss Świata 2006
odwiedziły we wtorek Politechnikę Wrocławską, gdzie wzięły udział
w wykładzie oraz debacie o spędzaniu czasu wolnego. Dziewczyny
poznały historię wrocławskiej nauki oraz plany powołania
Europejskiego Instytutu Technologicznego.

dhs7pkc
dhs7pkc

W auli politechniki obok kandydatek do tytułu najpiękniejszej na świecie zasiedli także studenci oraz uczniowie wrocławskich liceów. Podczas kilkuczęściowego wykładu przedstawiona została wizja powołania we Wrocławiu Europejskiego Instytutu Technologicznego.

Następnie prof. Edward Kiliński opowiedział o historii wrocławskiej nauki na przykładzie szeregu noblistów pochodzących z niemieckich czasów wrocławskiego uniwersytetu. Gdy wspomniał, że pochodzący ze stolicy Dolnego Śląska współtwórca mechaniki kwantowej Max Born jest dziadkiem znanej australijskiej wokalistki i aktorki Olivii Newton-John, po sali przeszedł szmer zdziwienia.

Agnieszka Popiołek z politechniki opowiadała o iluzjach optycznych, a ostatnia część wykładu poświęcona była mikrorozmiarom, czyli oglądaniu świata atomów.

Wykład bardzo przypadł do gustu Miss RPA Nokuthuli Sithole. Bardzo mi się podobało, bo interesuje się nauką. Nie, nie nudziłam się. Co prawda to był bardzo intensywny wykład, ale byłam cały czas skupiona na słuchaniu. Najbardziej interesująca była część poświęcona iluzjom optycznym, a także rozmowa o atomach. Ponieważ jestem studentką, to lubię naukę, szczególnie matematykę - powiedziała Afrykanka.

dhs7pkc

Po przerwie zaproszono dziewczęta do udziału w debacie poświęconej sposobom spędzania czasu wolnego. Wprowadzeniem do dyskusji było przybliżenie planów zorganizowania w 2012 r. we Wrocławiu tematycznej wystawy światowej EXPO, która ma nosić tytuł "Kultura czasu wolnego w gospodarkach świata".

Na scenie zasiadło kilka uczestniczek konkursu, m. in. Miss Belgii, RPA i Malty. Dziewczyny zwracały uwagę na rolę odpowiedniego spędzaniu wolnego czasu. Miss RPA stwierdziła, że bardzo ważne jest, by każdy człowiek znalazł coś, co go zafascynuje, co się stanie pasją. Maltanka z kolei powiedziała, że to, co dla jednej osoby jest odpoczynkiem, dla innych jest pracą. Na przykład czytanie książek naukowych. Wcześniej finalistki Miss World 2006 obejrzały Panoramę Racławicką, wielkie XIX-wieczne malowidło (15x114m), które dzięki szczególnym zabiegom malarskim, specjalnej perspektywie i specjalnemu oświetleniu "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas.

Najpiękniejsze kobiety świata, zaciekawione malowidłem, wysłuchały opowieści o dziele, jego historii i kolejach. Na zakończenie pobytu w muzeum dziewczyny wpisały się do księgi pamiątkowej.

Część dziewczyn - wspólnie z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego - prowadziła też na jednej z ulic Wrocławia kontrole autokarów.

dhs7pkc

Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Jego pomysłodawcą był znany lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Autorom pomysłu zależało na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami, gdzie starły się wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa.

Panorama została namalowana we Lwowie w 1894 r. Obraz został uszkodzony w czasie II wojny światowej; w 1946 r. trafił do Wrocławia. Tu odnowiono go - jak zapisano w muzeum - wysiłkiem społeczeństwa w 1985 r.

dhs7pkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhs7pkc
Więcej tematów