Naukowiec i wójt laureatami nagród astronomicznych
W Krakowie trwa od poniedziałku spotkanie polskich astronomów. XXXIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Towarzyszy mu szereg imprez popularnonaukowych zorganizowanych w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii.
15.09.2009 | aktual.: 15.09.2009 12:31
- Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego jest szczególnie istotnym wydarzeniem w polskich obchodach roku astronomii. Ma bardzo ciekawy program naukowy oraz bogatą ofertę imprez popularnonaukowych dla mieszkańców Krakowa i województwa małopolskiego. Udział w zjeździe zgłosiła rekordowa liczba około 170 astronomów - powiedział prof. Edwin Wnuk.
Wręczono nagrody przyznawane przez towarzystwo. Nagrodę im. Włodzimierza Zonna "za popularyzację wiedzy o Wszechświecie" otrzymały dwie osoby: dr Tomasz Kwast oraz Julian Murzyn. Tomasz Kwast jest związany z obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat 70. jest redaktorem "Delty", popularnonaukowego czasopisma fizyczno-matematyczno-astronomiczno-informatycznego. Jest autorem wielu haseł astronomicznych w wydawnictwach encyklopedycznych, w tym "Słownika szkolnego - astronomia", licznych artykułów popularnonaukowych, a także książek i tłumaczeń. Jest uczniem prof. Zonna.
Julian Murzyn jest wójtem gminy Wiśniowa (powiat Myślenice, województwo małopolskie), który doprowadził do zbudowania obserwatorium astronomicznego na górze Lubomir, w miejscu dawnej stacji obserwacyjnej, zniszczonej w czasie wojny przez Niemców. Obserwatorium jest atrakcją turystyczną i ośrodkiem dydaktycznym, pełni też rolę w popularyzacji astronomii.
Nagrodę Młodych otrzymał dr Andrzej Baran z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za wybitne badania z zakresu asterosejsmologii.
Wręczono też nagrody w konkursie astronomicznym "Odkryj Swój Wszechświat". Był to konkurs otwarty dla wszystkich z dwoma kategoriami (dla dzieci do lat 12 oraz dla osób starszych), w którym można było zgłosić pracę w dowolnej formie - obserwacji, fotografii, pracy plastycznej, opracowania multimedialnego, programu komputerowego. Na konkurs napłynęło 337 prac, w tym 225 plastycznych. Nagrodą główną są obserwacje astronomiczne w Centrum Astronomii w Toruniu pod okiem zawodowych astronomów. Były też zaproszenia na piknik astronomiczny, książki i inne nagrody.
Pierwszy wykład zjazdu wygłosił prof. Ryszard Wielebiński na temat "Nowoczesna astronomia wobec tajemnic Wszechświata". Później rozpoczęły się sesje naukowe, na temat aktywnych jąder galaktyk oraz Obserwatorium AUGER i promieniowania kosmicznego. W kolejnych dniach zostaną przedstawione zagadnienia modelowania numerycznego, kosmologii, zjawisk na Słońcu, instrumentarium i projektów obserwacyjnych polskiej astronomii, małych ciał Układu Słonecznego, radioastronomii, projektów obserwacyjnych na małe teleskopy, sejsmologii gwiazd, projektów H.E.S.S. i MAGIC, pulsarów, misji INTEGRAL oraz astrofizycznych dżetów.