Trwa ładowanie...
d46rzn1
d46rzn1

Naukowcy zobaczyli światło wybuchu sprzed 13 mld lat

Astronomowie zajrzeli w najdalszą przeszłość - poinformowała agencja Reutera, opisując przeprowadzone przez naukowców pomiary światła gwiazdy, która eksplodowała 13 mld lat temu, "tuż po świcie wszechświata" - o odkryciu astronomów napisał dziennik "Nature".
Share
d46rzn1

Gwiazda zgasła 630 mln lat po Wielkim Wybuchu sprzed 13,7 mld lat - podaje AFP. Przebłysk światła, świadczący o jej eksplozji obserwowały dwa zespoły naukowców. W Wielkiej Brytanii badaniem "poświaty" pozostałej po gwieździe zajmował się zespół Uniwersytetu w Leicester pod kierownictwem Niala Tanvira. We Włoszech fenomen ten badał zespół Rubena Slavaterra z Krajowego Instytutu Astrofizyki.

W kwietniu ślady tego wybuchu odnotował amerykański satelita "Swift" i liczne teleskopy na ziemi. Wtedy to - po podróży, która trwała 13 mld lat - dotarły do nas fotony z wygasłej gwiazdy.

Według pomiarów zespołu Tanvira wybuch gwiazdy nastąpił, gdy Wszechświat liczył mniej niż 5% swojego obecnego wieku - pisze Reuters.

Do tej pory ślady najstarszego zaobserwowanego obiektu astronomicznego to światło galaktyki młodszej o 150 mln lat od opisanej właśnie gwiazdy - przypomina AFP.

d46rzn1

Podziel się opinią

Share
d46rzn1
d46rzn1
Więcej tematów