Naukowcy: z wiekiem komórki mózgu zaczynają przeciekać
Przeciekające komórki mózgu mogą być
odpowiedzialne za tworzenie się tajemniczych włókien w mózgach
osób z chorobą Parkinsona i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi -
informuje "New Scientist".
23.01.2009 | aktual.: 23.01.2009 18:04
Z obecności tych włókien patolodzy zdają sobie sprawę już od ponad 100 lat. Wiadomo, że z wiekiem pojawiają się coraz liczniej, chociaż ich pochodzenie pozostawało zagadką. W przypadku choroby Parkinsona szczególnie wiele włókien pojawia się w części mózgu zwanej jako istota czarna, gdzie wytwarzany jest neuroprzekaźnik - dopamina. Brak dopaminy powoduje typowe objawy parkinsonizmu - problemy z chodzeniem, spowolnienie ruchowe, zaburzenia mimiki twarzy, drżenie kończyn, ale też brak apetytu i depresję. W chorobie Alzheimera najpierw dochodzi do uszkodzenia obszarów odpowiedzialnych za zdolności intelektualne. Pacjenci mają problemy z pamięcią, uczeniem się nowych rzeczy i zaburzenia osobowości.
Jak twierdzą naukowcy z Salk institute of biological sciences w La Jolla (Kalifornia), z wiekiem - między innymi pod wpływem stresu oksydacyjnego - traci szczelność bariera pomiędzy jądrem a resztą komórki, co pozwala na przedostawanie się do jądra białek z pozostałych części komórki. Jedno z białek, zwane tubuliną, tworzy długie włókna, które mogą uszkadzać chromosomy.
Zdaniem autorów badań, odwracanie tych "przecieków" może prowadzić do opracowania nowych metod leczenia zarówno choroby Parkinsona, jak i innych chorób degeneracyjnych, a nawet starzenia się komórek nerwowych jako takiego.