Naukowcy wykopują ogromnego plezjozaura
Na arktycznej wyspie Svalbard, wchodzącej w skład archipelagu o tej samej nazwie, rozpoczynają się wykopaliska mające na celu wydobycia szkieletu ogromnego plezjozaura, czyli płetwojaszczura - informuje dziennik "Nordlys" ukazujący się w Tromso.
Szkielet tego największego, znanego jak dotąd, gada sprzed 150 mln lat, odkryto na Svalbardzie leżącym na Północnym Atlantyku w ub roku.
Rejon odkrycia określany jest jako jedno z najbogatszych znanych w świecie cmentarzysk jaszczurów. Znaleziono ich tam aż 28 sztuk. Położenie szkieletów udało się określić dzięki stopniowemu ustępowaniu, pod wpływem zmian klimatycznych, wiecznej zmarzliny, w której przetrwały do dziś.
Ocieplanie klimatu niesie jednak dla nich zagrożenie rozpadem. Dlatego norwescy paleontolodzy starają się jak najszybciej wydobyć je z gruntu i zakonserwować.
Odkopywany płetwojaszczur liczy 21 m długości i jest największym z dotychczas odnalezionych przedstawicieli gatunku. Jest wielki jak autobus, a jego zęby mają rozmiary największych ogórków wężowych - powiedział kierujący pracami dr Jorn Hurum z Muzeum Historii Naturalnej w Oslo. W ub. roku odsłonięto fragmenty jego kręgosłupa.
Oprócz olbrzymiego plezjozaura zostanie też odkopany jego mniejszy krewniak liczący "tylko" 12 metrów długości. Ponadto paleontolodzy planują wydobycie, jeśli pozwoli na to krótki okres polarnego lata, jeszcze dwa szkielety gadów innych gatunków. (sm)
Michał Haykowski