Naukowcy pracują nad "antybakteryjną" bielizną
Fartuchy szpitalne niepodatne na namnażanie
bakterii i grzybów, "antybakteryjna" bielizna np. dla wojska - być
może będą dostępne na rynku dzięki badaniom naukowców z
Politechniki Gdańskiej.
Naukowcy z Katedry Technologii Chemicznej PG wykorzystują do tego celu połączenia z nanocząsteczkami metali szlachetnych, konkretnie srebra.
Według definicji naukowej nanotechnologia zajmuje się obiektami o rozmiarach poniżej 100 nanometrów (1 nm to jedna miliardowa część metra). Dla porównania najmniejsza znana człowiekowi bakteria ma 200 nm długości. Nanocząstki mają, w stosunku do swojej wielkości, bardzo silnie rozwiniętą powierzchnię, co sprawia, że są bardzo reaktywne, co w opisywanym przypadku zwiększa ich właściwości, zabójcze dla bakterii, wirusów czy grzybów.
Pracujemy nad otrzymywaniem nanocząstek metali szlachetnych, przede wszystkim srebra, na cząstkach obojętnych, za pomocą których można nadawać właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze tkaninom. Takie tkaniny można na przykład zastosować przy produkcji bielizny i wówczas będzie to bielizna, na której nie będą się rozwijały mikroorganizmy - powiedziała dr Adriana Zaleska z Katedry Technologii Chemicznej PG.
Podkreśliła, że naukowcy nie są zwolennikami zastosowania nanocząstek o właściwościach biobójczych w produkcji wszystkich rodzajów odzieży.
Wydaje nam się, że powinny być to tkaniny do zastosowań specjalnych, czyli takie jak uniformy wykorzystywane w szpitalach czyli tam, gdzie jest dużo mikroorganizmów chorobotwórczych, czy też wykorzystywanych w warunkach bojowych, czyli bielizna bądź elementy munduru. One zarówno będą zapobiegały rozwojowi mikroorganizmów na przykład w gorącym klimacie, ale również w przypadku zranienia będą zapobiegały rozwojowi zakażeń - wyjaśniła Adriana Zaleska.
Nanosrebro hamuje procesy enzymatyczne bakterii, wiążąc grupy siarkowe w enzymach, blokuje procesy oddychania komórek mikroorganizmów, przyczynia się też do powstawania aktywnego tlenu, co skutecznie uniemożliwia rozwój mikroorganizmów.
Właściwości bakteriobójcze srebra są znane od wieków. Obserwowano, że wrzucenie srebrnej monety do mleka czy wody zapobiegało ich zepsuciu - powiedziała dr Adriana Zaleska.
Przyznała, że do naukowców z PG zgłosiła się firma, zainteresowana tym, aby opracowali oni metody wytwarzania syntetycznych materiałów o właściwościach biobójczych. Chemicy z gdańskiej uczelni już wcześniej opracowali metodę wytwarzania folii opakowaniowej z nanosrebrem zapobiegającej rozwojowi mikroorganizmów w produktach spożywczych.
W tej chwili nasze badania są ukierunkowane na otrzymywanie nanocząstek o określonej wielkości i określonym kształcie. Stwierdzono, że również w zależności od kształtu nanocząstki różna będzie jej aktywność. Jednocześnie opracowujemy technikę nanoszenia nanosrebra na tkaniny i badamy aktywność bakteriobójczą, czy grzybobójczą. Naszym celem jest także opracowanie jak najbardziej aktywnej powierzchni, do której wprowadzimy jak najmniejszą ilość nanocząstek srebra czy innego metalu - powiedziała dr Zaleska.
Zaznaczyła, że w USA są już dostępne na rynku bandaże i opatrunki z nanocząstkami srebra. Wierzę, że również w Polsce znajdą się firmy zainteresowane wprowadzeniem do produkcji przemysłowej naszych opracowań - podkreśliła.