Naukowcy potwierdzają: seks działa jak morfina
W Polsce wciąż pokutuje sporo mitów na temat bólu. Wielu lekarzy przekonuje na przykład, że po operacji ból jest wręcz nieunikniony, a uśmierzanie go mocnymi środkami narkotycznymi może spowodować uzależnienie. Powszechnie lekceważone są pospolita migrena, bóle stawów czy kręgosłupa. Najnowsze badania dowodzą zaś, że poza lekami istnieją też inne skuteczne sposoby zwalczania bólu, np. seks lub gimnastyka - pisze "Dziennik".
07.11.2008 | aktual.: 07.11.2008 09:46
Ci cierpiący, którzy domagają się od lekarzy, by wypisali im receptę na skuteczniejsze niż apap czy paracetamol środki, są często odsyłani z kwitkiem i z diagnozą: w pani/pana przypadku po prostu tak musi być. Tymczasem wielu ludzi wcale nie musiałoby cierpieć, gdyby obalono choć niektóre z mitów o bólu. Oto, co mówią na ten temat najnowsze badania.
Warto być twardzielem - fałsz
Ignorowanie bólu nie przynosi niczego dobrego. Bardziej wskazane od znoszenia bólu z zaciśniętymi zębami jest jego leczenie. Zgrywanie twardziela może bowiem doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Każdy ból trzeba leczyć jak najszybciej i jak najskuteczniej, by zminimalizować ryzyko, że przerodzi się on w ból przewlekły, z którym dużo trudniej będzie sobie poradzić.
Leki zawsze uzależniają - fałsz
Większość z nas sądzi, że opioidy (narkotyki, np. morfina) stosowane w leczeniu przeciwbólowym uzależniają. W rzeczywistości dzieje się to niezwykle rzadko. Mimo to mit o uzależniającej mocy leków przeciwbólowych pokutuje nawet wśród lekarzy. Nieraz pacjenci muszą być bardzo stanowczy, by wyegzekwować od nich właściwe leczenie.
Seks działa jak morfina - prawda
Współżycie seksualne jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, bowiem orgazm znacznie podwyższa próg bólowy. Zgłębiając to zjawisko Barry Komisaruk, profesor fizjologii Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey, wykazał, że niewielki nacisk wewnątrz pochwy (nie w okolicy łechtaczki)
zmniejsza odczuwanie bólu u kobiet na wiele godzin. Ale nie cieszmy się zbyt wcześnie - efekt ten nie jest na tyle długotrwały, aby móc wykorzystać go w terapii bólu.
Gimnastyka leczy - prawda
Działanie przeciwbólowe mają także ćwiczenia fizyczne. Jak to się dzieje? Otóż w trakcie uprawiania gimnastyki w organizmie zostaje uwolniona dopamina (czyli hormon szczęścia), która wykazuje działanie przeciwbólowe.
Kobiety boją się bólu - fałsz
Pokutujący nadal stereotyp kobiet jako płci słabszej i bardziej wrażliwej od mężczyzn jest nie do końca uzasadniony. To prawda, że kobiety odczuwają ból początkowo silniej niż mężczyźni. Jednak w miarę jego trwania u kobiet napięcie opada, podczas gdy u mężczyzn wręcz przeciwnie. Można to tłumaczyć różnym znaczeniem bólu dla różnych płci. Dla mężczyzn intensywny ból jest równoznaczny z zagrażającym życiu niebezpieczeństwem. A - jak dowodzi wiele przeprowadzonych badań - ból, któremu towarzyszy strach, jest odczuwany dużo silniej. Natomiast dla kobiet przeciągający się ból może się kojarzyć z bólami porodowymi - zjawiskiem naturalnym, a nawet na swój sposób pozytywnym.