ŚwiatNaukowcy podzielili kroplę na dwie

Naukowcy podzielili kroplę na dwie

Za pomocą systemu elektrod i prądu elektrycznego można podzielić kroplę, tak by powstały dwie mniejsze. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, ten sam system można wykorzystać jako układ segregujący mieszaniny związków chemicznych, dzięki czemu każda z powstałych kropelek będzie
zawierać inną, ściśle określoną substancję chemiczną - informuje
"Lab on a Chip".

Naukowcy podzielili kroplę na dwie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.03.2007 20:18

Od zaprezentowania we wczesnych latach 90. idei "laboratorium na chipie" do dnia dzisiejszego widać ogromny postęp w rozwoju analizatorów pracujących w oparciu o mikrochipową platformę. Większość ze znanych obecnie układów to systemy przepływowe, składające się z labiryntu mikrokanalików, we wnętrzu których zachodzą skomplikowane reakcje chemiczne - mówi doktor Sung Kwon Cho z amerykańskiego University of Pittsburgh.

Jak zauważają naukowcy, kierunkiem, w jakim najprawdopodobniej podąży dalszy rozwój technologii "laboratorium na chipie", to konstrukcja jeszcze mniejszych układów, w których całe skomplikowane reakcje chemiczne będą zachodzić w pojedynczych kropelkach.

Aby móc w przyszłości wykorzystywać tego typu układy, naukowcy amerykańscy z University of California oraz University of Pittsburgh, współpracujący z dr Sung Kwon Cho opracowali mikrochip, za pomocą którego można dzielić krople na dwie mniejsze oraz "segregować" mieszaniny chemiczne.

Układ składa się z kilku elektrod, które za pomocą procesu zwanego elektroforezą rozdzielają elektrycznie naładowane cząsteczki tworzące mieszaninę chemiczną zawartą w pojedynczej kropli.

Następnie, dzięki procesowi EWOD (ang. electrowetting-on- dielectric) kroplę można podzielić na mniejsze, gdzie każda zawiera w swym wnętrzu rozdzielone cząsteczki chemiczne.

Według naukowców, proces zachodzący wewnątrz mikrourządzenia można porównać do ponownego rozdzielenia mleka od kawy, w taki sposób, iż każda z cieczy znajdzie się ostatecznie w oddzielnym pojemniku.

Dzięki zastosowaniu nowego mikrochipowego "separatora" badania laboratoryjne będą mogły być jeszcze tańsze, gdyż minimalizowana będzie ilość odpadków chemicznych. Prace badawcze w dziedzinie chemii i biochemii będą generowały znikomo mało niebezpiecznych odpadów, gdyż ilość zużywanych odczynników zawiera się w kilku kroplach.

Choć nasze urządzenie dalekie jest od ideału, to jednak pokazuje możliwości jakie drzemią w tej technologii, a praktyczne jej wykorzystanie to już tylko kwestia czasu - konkluduje amerykański naukowiec.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)