Naukowcy odkryli ludzkie szczątki sprzed 8500 lat
Archeolodzy odkryli w północno-zachodniej Turcji szczątki pięciorga osób, pochodzące prawdopodobnie sprzed około 8500 lat - informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych przy neolitycznym kopcu Aktopraklik, położonym w pobliżu miejscowości Akcalar koło miasta Bursa w regionie Marmara.
Jak poinformował prof. Necmi Karul z Uniwersytetu Stambulskiego, kierujący pracami wykopaliskowymi, naukowcy odnaleźli szczątki dwojga dorosłych i trojga dzieci w wieku od 3 do 5 lat.
Według prof. Karula, przed złożeniem do grobu ręce wszystkich osób zostały związane z tyłu za plecami, co może świadczyć o wykonaniu egzekucji lub złożeniu ich w ofierze. Ciała dwójki dzieci zostały złożone w grobie na nogach dorosłych, jedno dziecko było ułożone osobno.
Odkryte szczątki pochodzą prawdopodobnie z połowy VII tysiąclecia p.n.e. - z początków ludzkiego osadnictwa w tym regionie - i mogą być ważnym źródłem nowych informacji o życiu ludzi w okresie neolitu. Na razie jednak - zaznaczają badacze - jest za wcześnie na uzyskanie różnych szczegółowych danych, np. wieku zmarłych, przyczyny ich śmierci i ustalenie, czy szczątki należą do członków jednej rodziny.
Zespół archeologów kierowany przez prof. Karula prowadzi prace wykopaliskowe na stanowisku od 2004 roku, a wśród dotychczasowych znalezisk znajdują się pozostałości ludzkich siedzib i osadnictwa w okresie neolitu (od około 8000 r. p.n.e.) i epoki miedzi (od końca V tysiąclecia p.n.e. do wczesnego okresu epoki brązu w ok. 3300 r. p.n.e.).