Naukowcy mają receptę na długowieczność
Genetycy już wiedzą, jak osiągnąć długowieczność. Wystarczy zmienić jeden gen, zrezygnować z posiadania potomstwa i lekko przytępić zmysły. Ta prosto brzmiąca recepta dotyczy na razie nie nas, lecz robaków, a dokładnie - niespełna milimetrowego robaczka Caenorhabditis elegans - pisze "Gazeta Wyborcza".
28.04.2003 | aktual.: 28.04.2003 07:36
Na piątkowej sesji poświęconej 50. rocznicy odkrycia DNA w Cambridge profesor Cynthia Kenyon z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, przedstawiła najnowsze dane na temat związku genów ze starzeniem się organizmów.
Równo dziesięć lat temu zespołowi profesor Kenyon udało się wykazać, że wystarczy zmienić działanie jednego genu daf-2 robaczka, by jego życie wydłużyć aż dwukrotnie. Działanie tego zmienionego genu związane jest z odbieraniem sygnałów hormonalnych. U mutantów daf-2 również kilka innych genów pracuje na wyższych obrotach. Wszystko to sprawia, że mutanty nie tylko żyją dłużej, ale też długo cieszą się doskonałym zdrowiem. Co ciekawe, gen daf-2 ma prawdopodobnie swój odpowiednik u ludzi i jest nim gen związany z działaniem receptorów dwóch hormonów - insuliny i tzw. IGF-1.
Naukowcy odkryli również inne sposoby wydłużania życia Caenorhabditis. Pierwszy to lekkie przytępianie zmysłów robaka. Zaś drugi, to uniemożliwienie wydawania na świat potomstwa. Okazuje się, że efekty mutacji daf-2 i eliminacji komórek linii płciowej sumują się - premią jest nie dwukrotnie, lecz aż czterokrotnie dłuższe życie robaka.
Zespół profesor Kenyon osiągnął taką biegłość w wydłużaniu życia robakom, że nikogo nie dziwi żwawy Caenorhabditis liczący 120 dni zamiast przepisowych 20. "Nasz Matuzalem rekordzista dociągnął w dobrym zdrowiu do 144 dni" - oznajmiła uczona. U człowieka oznaczałoby to bagatela ponad 500 lat - pisze dziennik.
Może i takiemu robakowi wszystko jedno, czy ma dzieci, czy nie. Jeśli taka ma być w przyszłości cena za naprawdę długie ludzkie życie, to dziękuję bardzo - nie skorzystam - pisze w koemntarzu gazety, Sławomir Zagórski. (mk)