ŚwiatNaukowcy już wiedzą, co wywołuje groźną epidemię

Naukowcy już wiedzą, co wywołuje groźną epidemię

Szczep bakterii, który spowodował śmierć 18 osób, w tym 17 w Niemczech, jest "bardzo rzadki" i nigdy wcześniej nie wywołał epidemii - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wcześniej informowano, że jest to nowy szczep bakterii.

Naukowcy już wiedzą, co wywołuje groźną epidemię
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Jak powiedział rzecznik WHO w Genewie, Gregory Hartl, wcześniej szczep stwierdzano w sporadycznych, bardzo rzadkich przypadkach. - Nigdy dotychczas nie wywołał epidemii - dodał Hartl.

Wcześniej w czwartek podawano, że za falę zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC odpowiedzialny jest nowy szczep bakterii, którego nigdy wcześniej nie widziano.

Według WHO, wstępne sekwencjonowanie genetyczne wykazało, że szczep jest mutacją dwóch różnych bakterii Escherichia coli zawierającą śmiercionośne geny.

Ekspertka WHO ds. bezpieczeństwa żywności Hilde Kruse podkreśliła: - Jest to unikalny szczep, którego nigdy wcześniej nie wyizolowano u pacjentów. Jak dodała, szczep ten nabył zdolność wytwarzania szczególnie niebezpiecznej toksyny i ma różne cechy, które czynią go bardziej złośliwym i toksynogennym.

Prof. Marek Jagielski, kierownik Zakładu Bakteriologii Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, wyjaśnił, że groźne mutanty bakterii powstają wtedy, gdy przejmą geny od innych drobnoustrojów i nabywają nowych właściwości. Prawdopodobnie tak też było w przypadku szczepu E. coli, który wywołał epidemię w Niemczech.

- Pałeczka okrężnicy należy do tych odmian bakterii, które dość łatwo przechwytują fragmenty DNA od innych mikrobów. Nowy szczep mógł zatem występować już wcześniej, ale nie dawał o sobie znać dopóki nie zaczął wytwarzać nowej, groźnej dla ludzi toksyny - dodał.

Według dr. Grzesiowskiego, zastanawiające jest dlaczego szczep 0104 atakuje głównie dorosłe kobiety, a nie dzieci i osoby starsze z osłabioną odpornością. - Czy odgrywały w tym jakąś rolę żeńskie hormony lub receptory albo może odmienne od mężczyzn zwyczaje żywieniowe? - pyta dr Grzesiowski.

Prof. Jagielski nie wyklucza możliwości, że źródłem zakażenia wcale nie były warzywa, np. ogórki, jak się podejrzewa, lecz niedopieczone mięso.

Według oświadczenia Instytutu Oceny Ryzyka w Berlinie, na który powołuje się internetowe wydanie "Der Spiegel", w czterech pobranych do badania ogórkach w Hamburgu odkryto pałeczki okrężnicy, ale żaden z nich nie należał do groźnego szczepu 0104.

"Der Spiegel" informuje też, że nawet najbardziej doświadczeni niemieccy lekarze są zaskoczeni przebiegiem choroby u zakażonych tym szczepem osób. - Mamy do czynienia z objawami choroby, z jakimi nigdy wcześnie się nie zetknęliśmy - powiedział Hendrik Lehnert z kliniki uniwersyteckiej w Szlezwiku-Holsztynie.

Według "Der Spiegel", bakterie szczepu 0104 po spożyciu zakażonej żywności przedostają się bez trudu z żołądka do jelita grubego, gdyż są odporne na działanie kwasów żołądkowych. Gdy zagnieżdżają się już w jelitach, wytwarzają szczególnie niebezpieczne toksyny, tzw. shiga-like, tzn. czerwonko-podobne. Te toksyny przenikają do komórek naczyń krwionośnych jelit i mogą wywołać tzw. zespół hemolityczno-mocznicowy (wynikający z uszkodzenia mikrokapilarnych naczyń krwionośnych w nerkach, a także w płucach, mózgu i sercu).

- Zespół hemolityczno-mocznicowy objawia się rozpadem krwinek czerwonych oraz niewydolnością nerek, często wymagającą zastosowania dializ (oczyszczania krwi z trujących toksyn) - powiedział dr Grzesiowski.

Hendrik Lehnert wyjaśnił w rozmowie z "Der Spiegel", że u chorych z zespołem hemolityczno-mocznicowym po trzech, czterech dniach dochodzi do zaburzeń mózgu. U niektórych z nich objawia się to jedynie bólami głowy, ale u innych dochodzi do zakłócenia pamięci, zaburzeń mowy, a nawet ataków padaczki.

Po zakażeniu EHEC do tej pory w Niemczech zachorowało około 2 tys. osób, głównie na północy kraju. Ponad 470 osób zapadło na groźny dla życia zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS). Przypadki zakażenia EHEC wykryto jednak także w innych krajach, a nawet poza Europą, np. w USA. Wszystkie jednak stwierdzono u pacjentów, którzy mieli związki z Niemcami.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (59)