Trwa ładowanie...
d3qm79i

Naukowcy: Czarna dziura nas nie pożre...

Akcelerator LHC jest jak kamera robiąca 40 milionów zdjęć na sekundę. A każde zdjęcie ma 100 milionów pikseli - mówił profesor Jan Królikowski z Instytutu Fizyki Doświadczalnej
Uniwersytetu Warszawskiego podczas konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu w laboratorium CERN Wielkiego Zderzacza Hadronów.

d3qm79i
d3qm79i

Jedna z hipotez zakłada, że podczas eksperymentów w LHC będą powstawać miniaturowe czarne dziury, zachowujące się jak cząstki elementarne. Będą się bardzo szybko rozpadały, a analizując produkty rozpadu dowiemy się, czy to była czarna dziura, czy nie - przypomniał Królikowski.

Taka czarna dziura na pewno się nie rozszerzy i nie pochłonie kuli ziemskiej. Czas jej istnienia jest na to o wiele za krótki - pomiędzy 10 do minus 24, a 10 do minus 30 sekundy. W takim czasie światło przebywa drogę odpowiadającą średnicy protonu i nie ma szans, by dziura się rozszerzyła. Możemy to wykluczyć nawet teraz, nie znając dokładanie właściwości powstających w czasie doświadczeń obiektów - uspakajał uczony.

Jego zdaniem, nawet jeśli nie znajdziemy poszukiwanej od lat "boskiej cząstki" - bozonu Higgsa - eksperyment nie będzie niepotrzebnym wydatkiem. Jestem głęboko przekonany, że pojawią się inne odkrycia, zdarzy się coś nowego. Nawet udowodnienie, że tej cząstki w istocie nie ma - będzie ważnym osiągnięciem. Nasze pojmowanie fizyki stanie się pełniejsze dzięki nowym faktom - mówił profesor.

Dodał, że pierwsze naprawdę istotne wyniki badań powinny się pojawić za 2-3 lata. Akcelerator będzie dostarczał wyniki przez mniej więcej dekadę. Po tym czasie trzeba będzie podjąć decyzję co do rozbudowy LHC lub zastąpienia go czymś innym.

d3qm79i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qm79i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj