Nauczyciele z Lublina stracą pracę
Nauczyciele z lubelskich szkół ponadgimnazjalnych mają powód do zmartwienia. Wszystko przez niewielką ilość chętnych do pierwszych klas. Brak uczniów oznacza zwolnienia lub pracę na niepełny etat.
08.07.2010 | aktual.: 08.07.2010 15:52
W środę w Internecie pojawiła się informacja o wolnych miejscach w szkołach ponadgimnazjalnych. Tylko część liceów i nieliczne szkoły zawodowe i technika nie muszą się martwić o nabór. Tam to uczniowie walczą o każde wolne miejsce. W większości przypadków jest jednak odwrotnie.
- Ilość chętnych, którą mamy wystarczy nam do utworzenia dwóch pierwszych klas - mówi Jerzy Solan, po. dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. - Mam nadzieję, że do końca wakacji zgłoszą się jeszcze kolejne osoby i ostatecznie uda nam się utworzyć 3 klasy. Planowaliśmy 6 nowych oddziałów.
Winny jest niż demograficzny. Np. w roku szkolnym 2009/2010 w lubelskich gimnazjach publicznych uczyło się o ponad 500 uczniów mniej niż w rok wcześniej. To tak, jakby z mapy miasta zniknęło średniej wielkości gimnazjum. Podobna sytuacja jest we wszystkich typach szkół. Nauczyciele bronią się przed zwolnieniami np. godząc się na pracę w mniejszym wymiarze godzin. Nie zawsze to wystarcza.
Już w kwietniu dyrektorzy szkół planowali zwolnienia. - Z informacji, które nam nadesłali wynika, że konieczne będzie rozwiązanie umowy z 20 osobami. Kolejne 9 przejdzie w tzw. stan nieczynności zawodowej - mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyr. Wydz. Oświaty.
Czy po zakończeniu rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych ilość nauczycieli do zwolnienia będzie taka sama? We wrześniu dyrektorzy mają składać aneksy do zatwierdzonych wcześniej arkuszy organizacyjnych swoich szkół. Wtedy będzie wiadomo, czy pracy wystarczy dla wszystkich nauczycieli.
*Tu możesz jeszcze znaleźć miejsce *
Wolnymi miejscami dysponuje zdecydowana większość liceów ogólnokształcących, techników, liceów profilowanych i zawodówek. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej szkoły, należy wcześniej zapytać, czy klasa, o jakiej marzysz, ma szansę powstać.
Po pierwszym etapie zwolniły się również pojedyncze miejsca w najbardziej obleganych ogólniakach. Przykłady: I LO - 9, II LO- 8, III LO - 20, IV LO - 4, IX LO - 17, V LO - 8, XXIII LO - 4, XV LO - 7 Podana ilość miejsc to stan ze środy. Od czwartku szkoły wprowadzają do systemu dane dotyczące osób przyjętych w trakcie rekrutacji uzupełniającej.