NATO proponuje Rosji wspólny system antyrakietowy
NATO zaproponowało Rosji w deklaracji końcowej szczytu w Bukareszcie połączenie systemów obrony antyrakietowej: rosyjskiego, amerykańskiego i przyszłego natowskiego.
03.04.2008 | aktual.: 03.04.2008 21:46
Sojusz z zadowoleniem przyjął także wkład przyszłej amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej w ochronę sojuszników europejskich.
"Zachęcamy Federację Rosyjską, by skorzystała z propozycji Stanów Zjednoczonych w sferze obrony przeciwrakietowej i jesteśmy gotowi zbadać możliwości połączenia w odpowiednim momencie systemów obrony przeciwrakietowej USA, NATO i Rosji" - napisali uczestnicy szczytu.
Podkreślili przy tym, że zależy im na jak największej przejrzystości i wzajemnych środkach zaufania w celu osłabienia ewentualnych niepokojów, np. tych wyrażanych wcześniej przez Rosję.
"Uznajemy ważny wkład w ochronę sojuszników przed rakietami balistycznymi długiego zasięgu, który wniesie planowane rozmieszczenie elementów amerykańskiego systemu ochrony przeciwrakietowej w Europie" - napisano w deklaracji szefów państw i rządów 26 członków NATO.
W ramach amerykańskiej tarczy antyrakietowej ma zostać rozmieszczona baza rakiet przechwytujących w Polsce oraz radar w Republice Czeskiej, który zostałby uruchomiony w latach 2011-2013.
Sojusz wyraża też nadzieję, że amerykańska tarcza będzie mogła zostać połączona z systemem, który Sojusz planuje na swe własne potrzeby. Przywódcy NATO zobowiązali w związku z tym ekspertów do przeanalizowania różnych opcji i przedstawienia ich na następnym szczycie sojuszu w 2009 r. w Strasburgu-Kehl.
Jak podkreślają sygnatariusze dokumentu, bezpieczeństwo sojuszników jest niepodzielne, wobec czego należy zapewnić objęcie ochroną przeciwrakietową całego terytorium i wszystkich mieszkańców państw członkowskich, którzy nie zostaną objęci amerykańskim systemem. Dotyczy to 4 państw sojuszu: Turcji, Rumunii, Bułgarii i Grecji.