Trwa ładowanie...
12-11-2014 16:24

NATO potwierdza obecność rosyjskich konwojów na Ukrainie

NATO potwierdza obecność konwojów rosyjskich na Ukrainie - powiedział szef sił NATO gen. Philip Breedlove. W sobotę OBWE podała, że jest zaniepokojona obecnością liczących ponad 40 pojazdów konwojów wojskowych na Ukrainie.

NATO potwierdza obecność rosyjskich konwojów na UkrainieŹródło: AFP, fot: John Thys
datkofn
datkofn

W ciągu ostatnich dni NATO zaobserwowało na terenie Ukrainy kolumny pojazdów wojskowych oraz wiozących wyposażenie militarne i oddziały bojowników - powiedział Breedlove, który składa wizytę w Sofii.

Podkreślił, że dane, które zdobyło NATO, pokrywają się z tym, co zaobserwowali członkowie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy wyśledzili ruchy konwojów już w sobotę.

Nie mamy jeszcze konkretnych danych dotyczących liczby (pojazdów) - powiedział Breedlove; dodał jednak, że z pewnością część z nich przewozi artylerię ciężką, a pięć spośród nich transportuje wieloprowadnicowe artyleryjskie wyrzutnie rakietowe.

Obserwatorzy OBWE poinformowali w sobotę, że samochody wojskowe bez tablic rejestracyjnych przewożą na Ukrainę działa kalibru 122 milimetrów. W konwojach jadą żołnierze w ciemnozielonych mundurach bez dystynkcji.

datkofn

Breedlove powiedział, że "najbardziej niepokojące jest to, iż granica między Ukrainą a Rosją stała się tak przepuszczalna. Ona jest właściwie otwarta na oścież".

- Siły wojskowe, pieniądze, wsparcie, zaopatrzenie i broń krążą bez problemu z jednej strony w drugą - dodał gen. Breedlove.

Również w środę w Brukseli sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier powiedział: "Zawieszenie broni na Ukrainie jest coraz bardziej pozorne" i dodał, że jest bardzo zaniepokojony perspektywą eskalacji konfliktu.

datkofn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
datkofn
Więcej tematów