NATO i Ukraina zacieśniają dialog
NATO i Ukraina przyjęły w Wilnie listę konkretnych działań, które doprowadzą do pogłębienia dialogu i pomogą Ukrainie w realizacji reform wewnętrznych - poinformował sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. Nie padły żadne konkretne deklaracje co do możliwości, a szczególnie daty przystąpienia Ukrainy do NATO.
W ramach nieformalnego spotkania szefów MSZ NATO w stolicy Litwy odbyło się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem szefa dyplomacji tego kraju Borysa Tarasiuka.
Nowe inicjatywy dotyczące współpracy z Ukrainą zostaną podjęte w ramach tzw. planu działania NATO-Ukraina. Scheffer oświadczył na konferencji prasowej po posiedzeniu, że NATO chce rozpocząć z Ukrainą intensywniejszy dialog na temat jej aspiracji do członkostwa w Sojuszu, ale bez przesądzania o ewentualnej decyzji NATO w tej sprawie.
Tarasiuk ocenił zaś, że Ukraina może zakończyć niezbędne reformy wojskowe i polityczne w ciągu trzech lat - do 2008 roku. Mówił o "nowym etapie" w relacjach Ukraina-NATO. Nikt już nie zatrzyma Ukrainy - powiedział.
Zarówno Scheffer, jak i przedstawiciele państw Sojuszu ostrożnie odpowiadali jednak na pytania, czy ich zdaniem w 2008 roku Ukraina będzie gotowa przystąpić do Sojuszu. Szef dyplomacji Francji Michel Barnier powiedział, że gotowe muszą być zarówno Ukraina, jak i NATO.
Także szef polskiego MSZ Adam Daniel Rotfeld powiedział dziennikarzom, że członkostwo Ukrainy w Sojuszu nie jest sprawą dnia dzisiejszego.
Pogodzony z ukraińskimi aspiracjami wydawał się szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow, który ocenił, że jest to suwerenna sprawa Ukrainy.
W czwartek odbyło się nieformalne posiedzenie Rady NATO-Rosja. Ławrow podpisał długo negocjowane porozumienie z NATO, regulujące pobyt i tranzyt wojsk Sojuszu i "Partnerstwa dla pokoju" przez rosyjskie terytorium. Ma ono ułatwić współpracę wojskową Rosji i NATO, w tym przeprowadzanie wspólnych ćwiczeń wojskowych.
Zdaniem Rotfelda, porozumienie to jest krokiem instytucjonalnym, który rozmontowuje tradycyjny, głęboko zakorzeniony negatywny stereotyp na temat NATO w Rosji.
Anna Widzyk