Nasze Laboratorium Kryminalistyczne czwarte w Europie
Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji otrzymało międzynarodowy certyfikat jakości ISO 9001,
m.in. za opracowanie metod wykrywania narkotyków w krwi i moczu
kierowców. W ten sposób stało się czwartym wyróżnionym spośród 50
europejskich laboratoriów.
18.07.2003 | aktual.: 18.07.2003 18:00
"Nasze laboratorium stara się ciągle rozwijać. Zaczynamy od dnia dzisiejszego badania polegające na wykrywaniu narkotyków we krwi i w moczu kierowców. Systematycznie uruchamiamy też wiele metod fizykochemicznych - staramy się wdrażać nowe pomysły i wprowadzać nowe metody" - wyjaśniał dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP, insp. Andrzej Filewicz.
Zaznaczył, że certyfikat jest wielkim wyróżnieniem nie tylko w kraju, ale i Europie. "Na pewno każde laboratorium kryminalistyczne powinno taki certyfikat posiadać. To jest wyraz naszej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji naszego personelu" - powiedział.
Podkreślił, że dzięki pracy laboratorium udało się zakończyć wiele postępowań. "Chodzi o głośne sprawy zarówno kryminalne, jak i te o znaczeniu politycznym, które rozwikłano m.in. za pomocą ekspertyz fonoskopijnych i badań technicznych dokumentów" - wyjaśniał.
W CLK pracuje 200 osób. "Koordynujemy też pracę 17 ośrodków w całym kraju" - poinformował dyrektor.
Aby uzyskać certyfikat, polskie laboratorium musiało opracować szczegółowo procedury związane z działaniem instytucji oraz opisać badania, przeprowadzane szkolenia pracowników, kryteria ich przyjmowania i sposoby wykonywania zleconych zadań.
"Jest to potwierdzenie efektywnej pracy tych kilkuset osób" - powiedział minister spraw wewnętrznych Krzysztof Janik, uczestniczący w urozystości wręczenia laboratorium certyfikatu. "Jesteśmy przyzwyczajeni do laboratorium jako takiego miejsca, gdzie dokonuje się jedynie czynności śledczych, a to już jest ośrodek naukowy - np. obok odcisków palców jako narzędzie identyfikacji wykorzystuje się tu też tęczówkę".
CLK powstało w 1992 roku. Wyodrębnione zostało z Instytutu Kryminalistyki MSW. Obecnie przeprowadza się w nim wiele ekspertyz kryminalistycznych, szczególnie tych, których ze względu na konieczność użycia unikatowej aparatury nie można wykonywać w laboratoriach komend wojewódzkich policji. W laboratorium dokonuje się też skomplikowanych identyfikacji zwłok.