PolskaNasza wolność na wystawie w Krakowie

Nasza wolność na wystawie w Krakowie

Długopis Lecha Wałęsy, tablice z postulatami sierpniowymi, autentyczny okrągły stół z 1989 r. - będą atrakcjami wystawy multimedialnej "Co zrobiliśmy ze swoją wolnością?", która w maju ma być otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ekspozycja, której projekt przedstawiono w poniedziałek, będzie poświęcona najważniejszym wydarzeniom historycznym i przemianom, jakie zaszły w Polsce w ostatnich 25 latach. W zamyśle organizatorów, podobnie jak wystawa "Polaków portret własny" z 1979 r., powinna być ona "lustrem", w którym zobaczymy, co osiągnęliśmy.

"Chcemy, aby nasi rodacy w tak ważnym momencie, jak przystąpienie do Unii Europejskiej, uświadomili sobie wagę procesów historycznych, które zaszły w Polsce" - mówił kierownik artystyczny projektu, Krzysztof Jasiński.

Jak zastrzegł Roman Marcinek, jeden ze współautorów wystawy, dla tych, którzy pamiętają tamte czasy, będzie ona źródłem refleksji nad drogą, jaką wybraliśmy, dla ludzi młodych - przybliżeniem klimatu tamtych czasów.

Wystawa będzie podzielona na dwie części: od wyboru Karola Wojtyły na papieża do Okrągłego Stołu oraz od Okrągłego Stołu do referendum w sprawie przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Obok przedmiotów-symboli - takich jak długopis Wałęsy, autentyczny okrągły stół, przy którym w 1989 r. toczyły się obrady przedstawicieli władz PRL i "Solidarności", a także medale Nobla polskich laureatów tej zaszczytnej nagrody - widzowie będą mogli zobaczyć obrazy i rzeźby współczesnych artystów, fotografie, wycinki prasowe i materiały filmowe z ostatniego ćwierćwiecza.

Wystawa, oprócz przypomnienia wydarzeń historycznych, ma pokazać polskie przemiany - od mody i kanonu urody poczynając, a kończąc na wyposażeniu wnętrz i zmianach w krajobrazie.

Nad doborem materiałów historycznych czuwa honorowy komitet, któremu przewodniczy historyk sztuki prof. Tadeusz Chrzanowski. Wystawę organizują: Muzeum Narodowe w Krakowie i Małopolska Agencja Reklamowa "Galicja". (jask)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)