ŚwiatNasz najstarszy przodek

Nasz najstarszy przodek

Nature pisze o odkryciu najstarszej skamieniałości człowiekowatych. Bogactwo informacji, jakie będzie można otrzymać z tej czaszki zrewolucjonizuje nasze rozumienie początków gatunku ludzkiego – czytamy na stronach internetowych Gazety Wyborczej.

11.07.2002 07:10

Żył 6, może 7 mln lat temu. Osiedlił się z dala od miejsc uznawanych za kolebkę człowiekowatych - aż kilka tysięcy kilometrów na zachód od Wielkiego Rowu Afrykańskiego, na brzegu wówczas rozległego jeziora Czad, dziś już niemal całkowicie pochłoniętego przez pustynię. Nasz przodek nie był jeszcze postawny - miał niewiele więcej wzrostu niż szympans, lecz już prawdopodobnie chodził na dwóch nogach. Miał już typowo ludzką twarz, lecz jeszcze mały małpi mózg.

Jego niemal kompletną czaszkę odkopali w drugiej połowie lipca 2001 r. czadyjscy i francuscy paleontolodzy. Zdaniem Nature, które publikuje dwa raporty odkrywców najstarszego człowiekowatego, jest to najważniejsza skamieniałość od 77 lat, kiedy to odnaleziono pierwszego australopiteka - półmałpę-półczłowieka. (an)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)