Nastroje Polaków pogarszają się
Po znacznej poprawie nastrojów społecznych w maju, w czerwcu oceny sytuacji w kraju pogorszyły się. Z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP wynika, że 82% respondentów uważa, iż sprawy w Polsce zmierzają w złym kierunku, 12%, że w dobrym, a 6% nie ma na ten temat opinii.
W maju 70% ankietowanych uważało, że sprawy idą w złym kierunku, 20%, że w dobrym, a 10% nie miało na ten temat zdania.
Krytyczny stosunek do zachodzących zmian przeważa we wszystkich grupach społecznych; prawie powszechne niezadowolenie odczuwane jest wśród emerytów i rencistów (87%) oraz bezrobotnych (85%), elektoratu Samoobrony (89%) oraz osób negatywnie nastawionych do członkostwa Polski w Unii Europejskiej (92%).
Pozytywne opinie o rozwoju sytuacji w kraju częściej niż inni mają uczniowie i studenci (17%), kierownicy i specjaliści (15%), osoby z wykształceniem wyższym (15%), mieszkające w miastach od 100 do 500 tys. (19%).
Optymistami w ogólnej ocenie sytuacji w kraju są zdecydowanie częściej niż inni respondenci deklarujący poparcie dla LPR (24%) i Platformy Obywatelskiej (23%), a także pozytywnie oceniający członkostwo Polski w Unii Europejskiej (19%).
Zdaniem większości ankietowanych (74%), gospodarka znajduje się w kryzysie, przy czym ponad połowa (41%) ogółu respondentów wskazuje na głęboki kryzys. Zdaniem 22%, gospodarka rozwija się (ale tylko 1% uważa, że dynamicznie). 4% respondentów nie miało na ten temat zdania.
Kryzys najczęściej dostrzegają rolnicy (83%), gospodynie domowe (78%) i bezrobotni (77%) oraz osoby z wykształceniem zawodowym (80%). O tym, że polska gospodarka rozwija się, przekonani są najczęściej kierownicy i specjaliści (40%), badani w wieku 15-19 lat (29%), osoby z wyższym wykształceniem oraz uczniowie i studenci.
47% ankietowanych Polaków spodziewa się, że najbliższe lata przyniosą pogorszenie materialnych warunków życia ludności. O możliwości zmian na lepsze przekonanych jest 21%. Zdaniem 26% ankietowanych materialne warunki życia w Polsce nie zmienią się.
Sondaż przeprowadzono w dniach 3-6 czerwca 2004 roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1003 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.