ŚwiatNASA: te dane zwaliły nas z nóg. 97 proc. powierzchni lodu Grenlandii zaczęło topnieć w ciągu 4 dni

NASA: te dane zwaliły nas z nóg. 97 proc. powierzchni lodu Grenlandii zaczęło topnieć w ciągu 4 dni

Satelitarne zdjęcia pokazują, że na prawie całej wierzchniej warstwie lodu na Grenlandii wykryto topnienie. Stało się to zaledwie w cztery dni - informuje TOK FM. - Te dane po prostu zwaliły nas z nóg, sami myśleliśmy, że to jakiś błąd - przyznają naukowcy NASA. Latem topnieje średnio połowa powierzchni pokrywy lodowej Grenlandii. Na wzniesieniach woda zazwyczaj szybko zamarza z powrotem, przy wybrzeżach część wody zostaje w pokrywie lodowej, a część spływa do oceanu.

NASA: te dane zwaliły nas z nóg. 97 proc. powierzchni lodu Grenlandii zaczęło topnieć w ciągu 4 dni
Źródło zdjęć: © AP | Nicolo E.DiGirolamo, SSAI/NASA GSFC, Jesse Allen, NASA Earth Observatory

25.07.2012 | aktual.: 04.12.2012 15:47

W tym roku tempo topnienia lodowca gwałtownie wzrosło, zaobserwowano je na prawie całej powierzchni grenlandzkiego lodu. Pomiary wykonane przez trzy niezależne satelity potwierdziły te dane. Uczeni z NASA stwierdzili, że przez kilka dni w lipcu wierzchnia warstwa pokrywy lodowej Grenlandii topniała szybciej, niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat obserwacji satelitarnej tej wyspy.

Dane dr Dorothy Hall z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda, która bada temperatury powierzchni Grenlandii, potwierdziła, że spektiometr pokazuje niezwykle wysokie temperatury i że topnienie dotknęło całej powierzchni lodu. Obserwacje potwierdzili także inni klimatolodzy.

Na podstawie satelitarnych zdjęć opublikowanych przez NASA widać, że w ciągu zaledwie 4 dni stopniało lub prawdopodobnie topnieje 97 proc. wierzchniej warstwy pokrywy lodowej. Powodem tego zjawiska jest ciepłe powietrze, które napływało nad Grenlandię już od maja.

W lipcu topniał nawet lód wokół stacji szczytowej, położonej na najwyższym punkcie lądolodu - 3216 metrów nad poziomem morza. Według danych z analizy rdzeni lodowych tak wyraźne i szerokie topnienie grenlandzkiego lodu nie wystąpiło od 1889 roku, co potwierdzało by, że tak silne topnienia występują raz na 150 lat.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (337)