Trwa ładowanie...
d42n7b4

NASA: rakieta Antares została celowo zniszczona przez obsługę naziemną

Rakieta Antares, która eksplodowała we wtorek, tuż po starcie z bazy Wallopsa w stanie Wirginii, została celowo zniszczona przez obsługę naziemną - poinformował rzecznik NASA, którego cytuje CNN. Rakieta nośna wybuchła i runęła na ziemię zaledwie sześć sekund po oderwaniu się od platformy startowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Eksplozja rakiety Antares
Eksplozja rakiety Antares (PAP/EPA, Fot: NASA/ Joel Kowsky)
d42n7b4

Jak poinformowano, podczas startu rakieta uległa poważnemu uszkodzeniu, które mogło spowodować zmianę jej toru lotu i stwarzało zagrożenie dla ludzi znajdujących się w jej zasięgu. Dlatego podjęto decyzję o uruchomieniu systemu autodestrukcji, zanim rakieta uderzyłaby w ziemię.

Rakieta Antares transportowała bezzałogowy statek transportowy Cygnus, który miał dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Zgodnie z planem, Cygnus miał wystartować w poniedziałek, ale lot odwołano na kilka minut przed startem i przełożono na wtorek.

Zobacz: eksplozja rakiety Antares

Miała to być czwarta misja statku towarowego Cygnus na ISS. Tym razem na jego pokładzie znajdował się wartościowy ładunek o masie 2300 kg, w tym 32 miniaturowe satelity badawcze, urządzenie do śledzenia meteorytów i zbiornik z tlenem

Cygnus należy do amerykańskiej prywatnej firmy Orbital Sciences Corp. Wraz z definitywnym wycofaniem ze służby trzy lata temu amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków załogi ISS następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Źródło: CNN, PAP

d42n7b4

Podziel się opinią

Share
d42n7b4
d42n7b4
Więcej tematów