ycipk-s6mxbn

NASA: na Europie zaobserwowano gejzery pary wodnej

• NASA zapowiadała przedstawienie dowodów "zadziwiającej aktywności" na Europie
• Obecność gejzerów pary wodnej może oznaczać istnienie ciekłej wody na Europie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA: na Europie zaobserwowano gejzery pary wodnej
(NASA)
ycipk-s6mxbn

W ubiegłym tygodniu NASA poinformowała, że w poniedziałek podczas konferencji prasowej przedstawi dowody "zadziwiającej aktywności" na Europie - księżycu Jowisza. Szybko jednak wyjaśniła na Twitterze, że nie chodzi o odkrycie życia pozaziemskiego.

Już wcześniej naukowcy uważali, że na Europie pod cienką warstwą lodu rozpościera się warstwa olbrzymiego oceanu. Od czasów misji sond Voyager (przeleciały koło Jowisza w roku 1979) i Galileo (krążyła wokół planety w latach 1995-2003), naukowcy spierają się na temat dokładnej budowy powierzchni tego księżyca.

Zaprezentowane właśnie wyniki obserwacji teleskopu Hubble’a zdają się potwierdzać, że pod skorupą lodu znajduje się ciekła woda. Naukowcy zauważyli bowiem "zadziwiającą aktywność" - najprawdopodobniej są to gejzery pary wodnej. Zaobserwowano je w pobliżu południowego bieguna Europy.

ycipk-s6mxbn

Grupa pod kierunkiem Williama Sparksa ze Space Telescope Science Institute w Baltimore dostrzegła ślady gejzerów, obserwując Europę, przechodzącą przed tarczą Jowisza.

Wyniki badań mają zostać opublikowane w "Astophysical Journal".

Księżyc Europa jest jednym z głównych obiektów w ramach poszukiwań możliwości występowania życia poza Ziemią.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-s6mxbn
ycipk-s6mxbn