NASA: mamy unikalne zdjęcia wybuchów na Słońcu
Amerykańska agencja badań kosmicznych NASA
otrzymała unikalne informacje o wybuchach na Słońcu dzięki dwóm
aparatom kosmicznym, wystrzelonym w ramach eksperymentu STEREO. Pomogą one w zbadaniu natury i następstw takich erupcji strumieni cząsteczek i energii.
16.04.2009 | aktual.: 16.04.2009 17:12
Przedstawiciele NASA powiedzieli, że z satelitów przekazano pierwsze trójwymiarowe obrazy oraz dane o prędkości i trajektorii emisji materii z korony słonecznej. Te gigantyczne wytryski, docierając do Ziemi, wywierają wpływ na jej magnetosferę. Powoduje to obserwowane na naszej planecie zorze polarne, a także poważniejsze następstwa - burze magnetyczne, zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych i w łączności radiowej, a nawet uszkodzenia wyposażenia aparatów kosmicznych.
Wykorzystując uzyskane trójwymiarowe obrazy, astrofizycy będą mogli badać budowę korony słonecznej i zachodzące w niej procesy. Wcześniej, aby dokonać pomiarów, trzeba było czekać dopóki promieniowanie elektromagnetyczne i strumienie cząstek nie dotrą do Ziemi. Uzyskane dane pozwolą ustalać, kiedy wytryski będą przybliżać się i zawczasu określać, jaka ilość energii słonecznej dotrze do magnetosfery Ziemi, która jest jej tarczą obronną.
Ten eksperyment naukowy rozpoczął się w 2006 roku. Łączny koszt programu wyniósł 550 milionów dolarów.