PolskaNapis na bramie w byłym obozie Auschwitz będzie konserwowany

Napis na bramie w byłym obozie Auschwitz będzie konserwowany

Górna część bramy z napisem "Arbeit
Macht Frei" do byłego niemieckiego obozu Auschwitz zostanie
poddana konserwacji - poinformował szef warsztatów
konserwatorskich Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Rafał
Pióro. Oryginalny napis trafił już do pracowni konserwatorskiej.
Zastąpiła go wierna kopia.

23.01.2006 | aktual.: 25.01.2006 17:28

Rafał Pióro powiedział, że konserwatorzy przeprowadzili wstępne obserwacje makroskopowe oryginalnego napisu. Ich zdaniem zniszczenia mają charakter powierzchniowy, punktowy i wiążą się z powstaniem ubytków w zabezpieczającej warstwie malarskiej.

Brama główna w obozie macierzystym Auschwitz I jako jedyna w całym obozie została wykonana w lipcu 1940 r. na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych. Zostali deportowani w jednym z pierwszych transportów przybyłych z Wiśnicza na przełomie 1940- 1941 r. Jej wykonanie związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu na słupach drewnianych na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych z drutem kolczastym pod napięciem.

Napis nad bramą - "Arbeit Macht Frei" (praca czyni wolnym), który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza, zatrudnieni w obozowej kuźni. Mieli oni świadomie odwrócić literę B, jako zakamuflowany przejaw nieposłuszeństwa. Napis "Arbeit Macht Frei" był użyty nie tylko w Auschwitz. Ta sama "dewiza" wprowadzała do obozów koncentracyjnych w Rzeszy.

Kopia napisu, która została umieszczona na bramie, nie jest jedynym nieoryginalnym elementem, eksponowanym w muzeum. Na dziedzińcu bloku 11 stoi replika Ściany Straceń, którą Niemcy zdemontowali jeszcze podczas istnienia obozu, gdy zaczęli wykonywać wyroki w Auschwitz II - Birkenau. Rekonstrukcją są też ściany pieca krematoryjnego w Auschwitz I. Na placu apelowym stoi też kopia "budki kaduka", której oryginał znajduje się w bloku tak zwanej paczkarni.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w lipcu 1947 r. na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. W obozie w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)