Napis "Arbeit macht frei" jest już scalony
Napis "Arbeit macht frei" znad historycznej bramy głównej niemieckiego obozu Auschwitz jest już scalony. Trwają przy nim jeszcze prace konserwatorskie - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na nieoficjalne informacje ze źródeł zbliżonych do Muzeum Auschwitz.
Trzy części, na które napis rozcięli złodzieje podczas kradzieży, zostały najpierw gruntowanie przebadane. Trwało to ponad rok. Następnie poszczególne części zostały wyprostowane i zespawane. Zajmowali się tym konserwatorzy z muzeum, a także specjaliści spoza placówki.
Rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt nie skomentował tych informacji. - Na razie nie udzielamy w tej sprawie żadnych informacji. Mogę tylko powiedzieć, że trwają prace konserwatorskie. W stosownym momencie udzielimy informacji. Stanie się to w tym miesiącu - powiedział.
Muzeum już w lutym zapowiadało, że usuwanie szkód wyrządzonych przez złodziei powinno się zakończyć w pierwszej połowie bieżącego roku. Rzecznik Muzeum podkreślał wówczas, że nie tempo prac jest ważne, a dokładność i rzetelność.
Zabytkowy napis został skradziony w grudniu 2009 roku. Złodzieje przecięli go na trzy części. Policja znalazła zabytek kilkadziesiąt godzin po kradzieży pod Toruniem. Po policyjnych oględzinach napis - na początku 2010 roku - trafił z powrotem do muzeum, gdzie zajęli się nim konserwatorzy. Poddano go niezwykle żmudnym, dokładnym i czasochłonnym badaniom.
O tym, czy oryginalny napis kiedykolwiek jeszcze wróci nad bramę, zadecyduje dyrekcja muzeum na podstawie opinii konserwatorów, wydanej po jego scaleniu, i Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Najbardziej prawdopodobne jest, że będzie eksponowany w ekspozycji muzealnej w pomieszczeniach zamkniętych.
Brama główna w obozie Auschwitz I, jako jedyna w całym obozie, została wykonana na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych. Zostali przywiezieni jednym z pierwszych transportów przybyłych z Wiśnicza na przełomie 1940 i 1941 roku. Wykonanie bramy związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu, wspartego na słupach drewnianych, na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych, z drutem kolczastym pod napięciem.
Napis nad bramą - "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym) - który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza (numer obozowy 1010). Mieli świadomie odwrócić literę B jako przejaw nieposłuszeństwa.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz więźniów innych narodowości.