Napieralski: LiD powinien się rozszerzyć o kolejne ugrupowania
Sekretarz generalny SLD Grzegorz Napieralski uważa, że koalicji Lewica i Demokraci powinna się rozszerzyć o kolejne ugrupowania. Im więcej środowisk przyłączy się do LiD-u, tym LiD będzie silniejszy. Im silniejsze będą podmioty w tej koalicji, wśród nich SLD, tym silniejsza będzie ona sama - powiedział Napieralski, pytany o rolę Sojuszu w lewicowej koalicji. Koalicję Lewica i Demokraci tworzą oprócz Sojuszu: Socjaldemokracja Polska, Partia Demokratyczna-demokraci.pl i Unia Pracy.
30.05.2007 | aktual.: 30.05.2007 17:17
Napieralski nawiązując do zaplanowanej na weekend konwencji programowej SLD zaznaczył, że weźmie w niej udział m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, liderzy partii tworzących LiD, a także tych ugrupowań, które z SLD podpisywały już porozumienia wyborcze oraz o współpracy programowej.
Zdaniem Napieralskiego, Kwaśniewski, ściągając do siebie środowiska i ludzi, którzy nie chcą wypowiadać się i działać pod szyldem partyjnym, może stać się patronem bardzo szeroko pojętego ruchu demokratycznego po lewej stronie sceny politycznej.
Być może mógłby się u nas powtórzyć wariant włoski: Kwaśniewski stałby się wówczas Romano Prodim na polskiej ziemi - zasugerował polityk Sojuszu.
Mówiąc o przygotowaniach lewicy do wyborów w 2009 r. ocenił, że przyrost poparcia dla ugrupowań z tej strony sceny politycznej do tego czasu "może być naprawdę duży".
Gdyby spełniły się nasze marzenia o ponad 25-procentowym poparciu, możemy być w 2009 r. pierwszą siłą. Tym bardziej, że warunki nam sprzyjają: rozpada się LPR, również Samoobrona powoli chyli się ku upadkowi. PiS to będzie wykorzystywał, ale również i LiD - zapowiedział Napieralski.
Sekretarz generalny Sojuszu przedstawił na konferencji w Katowicach program weekendowej krajowej konwencji programowej SLD. Podczas obrad zostanie zaprezentowany m.in. pakiet rozwiązań służących naprawie systemu ochrony zdrowia, a także inne szczegółowe rozwiązania wypracowane na podstawie "konstytucji programowej" SLD.
W planach konwencji są m.in. cztery dyskusje panelowe. Pierwsza z nich dotyczyć będzie postulowanych przez SLD europejskich standardów socjalnych; poruszone mają zostać sprawy m.in. emerytur pomostowych oraz opieki państwa nad rodziną i nad matką.
Kolejne panele - zapowiedział Napieralski - to postulowane europejskie standardy demokratyczne w Polsce: dotyczący dzisiejszego łamania praw demokratycznego państwa, oraz polska polityka europejska - na temat polskiego funkcjonowania w UE, wykorzystywania środków, polskiej aktywności w Europie.
Czwarty z paneli dołączony do programu konwencji w ostatniej chwili, dotyczył będzie pożądanej jakości służby zdrowia w Polsce. To właśnie podczas niego, w sobotę, przedstawione zostaną również propozycje naprawy systemu ochrony zdrowia, m.in. dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne oraz zaliczenie wydatków na zdrowie w koszty działalności gospodarczej.