PolskaNajwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Polsce

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Polsce

25.06.2005 17:05, aktual.: 25.06.2005 17:20

Na terenach leśnych niemal całej Polski obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego - poinformował redaktor naczelny portalu "Lasy Polskie", Jarosław Przygodzki. Na stronach portalu opublikowano także aktualną mapę zagrożenia pożarowego.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w 30 z 34 stref prognostycznych Lasów Państwowych. Jedynie w woj. podkarpackim oraz części małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego obowiązuje niższy, II stopień zagrożenia.

W Centrum Koordynacji Ratownictwa Komendy Głównej Straży Pożarnej poinformowano, że w ciągu ostatniej doby najwięcej pożarów w lasach miało miejsce w województwach: mazowieckim - 12, wielkopolskim - 14, kujawsko-pomorskim - 10, lubuskim - 14.

W związku z dużym zagrożeniem pożarowym szef portalu "Lasy Polskie" apeluje do "wszystkich korzystających z aktywnego wypoczynku w lesie o szczególną ostrożność". Przygodzki przypomina, że w lasach i ich pobliżu zabronione jest palenie ognisk. Samochody należy pozostawiać na parkingach, bo - jak podkreśla - katalizator, nagrzewając się do bardzo wysokich temperatur, może wywołać pożar.

Także palenie papierosów w lesie stwarza duże zagrożenie - należy dopilnować, czy wyrzucana zapałka lub papieros są zgaszone. Nie wolno też wyrzucać butelek i innych odpadów.

Stopień zagrożenia pożarowego określany jest Metodą IBL (Instytutu Badawczego Leśnictwa), w ramach której kontroluje się wilgotność ściółki sosnowej, wilgotność względną powietrza i współczynnik opadowy.

Codziennie o godz. 9.00 i 13.00 mierzone są aktualne wartości parametrów meteorologicznych w kilku punktach pomocniczych dla danej strefy i przekazywane do punktu prognostycznego tej strefy. W nim obok czynników meteorologicznych ustalana jest wartość wilgotności ściółki oraz określany aktualny stopień zagrożenia na godz. 9.00 i 13.00, według diagramów bądź tabel.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także