Najwyższe płace w branży spożywczej, IT i motoryzacyjnej


Najwyższe płace w branży spożywczej, IT i motoryzacyjnej

Z przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak badania wynika, że w 2011 r. ponad 70% przedsiębiorstw w Polsce planuje podnieść poziom wynagrodzeń.

W poprzednim roku podwyżki zapowiadało 60% uczestników badania. Średnia deklarowana wysokość podwyżek to 3,9%. Najwyższe wzrosty wynagrodzeń spodziewane są w branży elektronicznej i elektrotechnicznej (4,4%). Natomiast w najmniejszym stopniu płace zamierzają podnieść firmy z sektora budowlanego (3,4%). Pensje pracowników z branży motoryzacyjnej mają wzrosnąć średnio o 4,2%. W 2010 r. wynagrodzenia w badanych firmach wzrosły średnio o 2-3%. Nadal utrzymuje się minimalna przewaga płac w sektorze motoryzacyjnym nad ogółem firm. Przewaga ta jest szczególnie widoczna w przypadku wynagrodzeń podstawowych, które w branży motoryzacyjnej są wyższe średnio o około 8% od stawek oferowanych w innych sektorach. W przypadku płacy całkowitej różnica ta wynosi średnio 4%.

Jeśli chodzi o porównanie pomiędzy poszczególnymi branżami, sektor motoryzacyjny znajduje się w czołówce pod kątem wysokości płac. Wyższe stawki oferowane są tylko w firmach z branży spożywczej i IT. Sektorami o najniższym poziomie wynagrodzeń jest budownictwo, produkcja materiałów budowlanych oraz branża metalowa.

XIX ogólnobranżowy raport płacowy firmy Sedlak & Sedlak został przygotowany na podstawie danych ze 171 zakładów dotyczących wynagrodzeń 23 377 pracowników. W raporcie zaprezentowano analizy dla trzech szczebli zarządzania (najwyższy, średni, niższy szczebel zarządzania) oraz dla starszych specjalistów, specjalistów i pracowników szeregowych.

Na podstawie: Wynagrodzenia.pl, Wynagrodzenia w branży motoryzacyjnej w 2010 r.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)