Najwyższe notowania PiS od kilku miesięcy
45% Polaków popiera PO. To o 5 punktów procentowych mniej niż w kwietniu. Znacznie wzrosło poparcie dla PiS, które wyniosło 33% - najwięcej od grudnia. Różnica między tymi partiami skurczyła się do 12 punktów procentowych - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Partia Donalda Tuska od wyborów w 2007 r. niezmiennie utrzymuje się na czele rankingów politycznych, ale ostatnio jej popularność maleje. Na dodatek PiS z 33% poparciem zaczyna deptać jej po piętach. Partia Jarosława Kaczyńskiego w ciągu trzech tygodni między badaniami zyskała 3 punkty procentowe i obecny wynik jest jej najlepszym od grudnia ubiegłego roku.
Co przyczyniło się do spadku popularności PO i wzrostu notowań PiS? - Drożyzna - odpowiada Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Ludzie we własnych portfelach zaczęli odczuwać skutki kryzysu gospodarczego i w efekcie rządzący przestali im się podobać - dodał.
Po drugie, jak ocenia politolog, przy okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej publicyści zwykle trzymający stronę PO byli bardziej radykalni w swoich komentarzach niż ci sympatyzujący z PiS. A że ludzie są już tym sporem zmęczeni, odbiło się to na sympatii do PO. - A zyskały na tym PiS i SLD, który stoi z boku sporów o Smoleńsk - komentuje Chwedoruk
Jacek Kloczkowski z krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej ocenił, że SLD, który w sondażu GfK Polonia ma 13% poparcia, nie poszybuje do góry, bo ciągnie za sobą duży bagaż doświadczeń z poprzednich rządów. - A poza tym niczego nowego nie wnosi do polityki - zaznacza Kloczkowski. Z kolei PSL (5% poparcia) to, jego zdaniem, partia klasowa, niezdolna do zdobycia masowego wyborcy.
Z sondażu GfK Polonia wynika, że premii za nowość nie zgarnie Ruch Poparcia Palikota, który ma zaledwie 1% sympatyków, a na dodatek prawdopodobnie wkrótce zostanie wykreślony z rejestru partii politycznych. Serc wyborców nie zdobyła też partia Polska Jest Najważniejsza (0%).
Sondaż, zamówiony przez "Rzeczpospolitą" zrealizowało GfK Polonia w dniach 28 kwietnia - 3 maja na 999-osobowej próbie dorosłych. Wyniki odnoszą się tylko do osób, które deklarują uczestnictwo w wyborach i wskazują jakąkolwiek partię. Nie uwzględniają osób wahających się, czy głosować, i niezdecydowanych, na kogo oddać głos.