Najwyższa jak dotąd nominacja kobiety w Kurii Rzymskiej
Jan Paweł II mianował siostrę zakonną Enrikę Rosannę podsekretarzem watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, co jest najwyższym stanowiskiem w Kurii Rzymskiej, jakie objęła kobieta.
65-letnia siostra Enrica Rosanna ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (salezjanek) dotychczas wykładała na Papieskim Wydziale Nauk Pedagogicznych "Auxilium" w Rzymie.
"Czuję się trochę zagubiona" - przyznała s. Enrica Rosanna w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego po swej nominacji. Dodała, iż jest przekonana, że w myśl listu apostolskiego Jana Pawła II z 1988 r. "Mulieris dignitatem" "kobiety zbawią ludzkość, ponieważ są zdolne do współczucia, potrafią docenić piękno i są zdolne do poświęceń".
"Wierzę, iż kobiety dlatego właśnie, że są matkami, mogą wnieść do naszego społeczeństwa konkretność życia. Mam nadzieję że i ja, spełniając moją misję, zaniosę powiew życia tam, gdzie go najbardziej potrzeba" - powiedziała s. Enrica Rosanna.
Jan Paweł II mianował ostatnio kilka kobiet na odpowiedzialne stanowiska, nigdy dotąd jednak żadna kobieta nie piastowała tak wysokiej funkcji w Kościele.
Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zajmuje się sprawami zakonów męskich i żeńskich, jak również stowarzyszeniami życia apostolskiego i instytutami świeckimi. Do jej kompetencji należy m.in. zatwierdzanie statutów nowych zakonów i zmian w statutach zgromadzeń już istniejących. Prefektem Kongregacji jest arcybiskup Franc Rode.