Trwa ładowanie...

Najwyższa Izba Kontroli wszczyna kontrolę w sprawie majowych wyborów korespondencyjnych

Najwyższa Izba Kontroli wszczyna kontrolę w sprawie majowych wyborów korespondencyjnych, do których ostatecznie nie doszło. Jeszcze w tym miesiącu kontrolerzy mają wejść do KPRM, MAP, Poczty Polskiej i PWPW.

Najwyższa Izba Kontroli wszczyna kontrolę w sprawie majowych wyborów korespondencyjnychŹródło: PAP
d2pra8o
d2pra8o

Informację o planowanej kontroli NIK podał jako pierwszy reporter TVN 24, który dotarł do pisma prezesa NIK w tej sprawie.

Jak poinformował na swoim profilu na Twitterze poseł Lewicy, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego tego ugrupowania Krzysztof Śmieszek, kontrola zostanie wszczęta na jego wniosek.

"Na mój wniosek NIK przeprowadzi kontrolę w KPRM, Ministerstwie Aktywów, Poczcie Polskiej i PWPW ws (nie)wyborów. Będzie się działo. Kontrola jeszcze w tym miesiącu" - napisał Śmiszek.

- Klub Lewica składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie premiera Mateusza Morawieckiego. Składa też wniosek do Najwyżej Izby Kontroli, aby sprawdzić, ile zostało wydanych pieniędzy na przygotowanie wyborów 10 maja - poinformował 7 maja Śmiszek. Dodał, że posłowie chcą sprawdzić, jak dużo wydano na organizację wyborów korespondencyjnych, z których ostatecznie zrezygnowano.

d2pra8o

Tegoroczne wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020. Z powodu epidemii koronawirusa Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą miały się one odbyć w formie korespondencyjnej. Ich przeprowadzeniem miała zająć się nie PKW, ale Poczta Polska.

Ustawa trafiła do Senatu, który wykorzystał przysługujący mu czas na rozpatrzenie przedłożenia sejmowego do maksimum. Opozycja protestowała przeciwko terminowi wyborów, a także przyjętej formule. Także lider Porozumienia Jarosław Gowin uznał, że wybory prezydenckie nie powinny odbyć się w tym terminie. Mimo to, choć do końca nie było wiadomo, czy ustawa o wyborach korespondencyjnych wejdzie w życie, Poczta Polska rozpoczęła przygotowania do tej operacji.

Do wyborów korespondencyjnych 10 maja ostatecznie nie doszło. Tymczasem, jak ustaliła TVN 24 faktury, które Poczta Polska podpisała z co najmniej czterema firmami w związku z przygotowaniami do wyborów prezydenckich, opiewają na kwotę 68 996 820 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2pra8o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pra8o
Więcej tematów