Trwa ładowanie...
d4cda14

Największy pożar w historii Izraela, rząd prosi o pomoc

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc w walce z gigantycznym pożarem lasu na górze Karmel w pobliżu Hajfy, na północy Izraela.
Share
Największy pożar w historii Izraela, rząd prosi o pomoc
Źródło: AP, Fot: Dan Balilty
d4cda14

Z pożarem, określanym jako najgorszy w historii Izraela, walczy 25 oddziałów strażaków liczących ok. 1500 ludzi. Okazało się jednak, że nie dysponują oni wystarczającą ilością sprzętu. Brakuje zwłaszcza śmigłowców i samolotów gaśniczych.

Według źródeł izraelskich, pomoc oczekiwana jest m. in. z Grecji, Cypru, Hiszpanii, Turcji, Francji, Azerbejdżanu, Rosji, Chorwacji i Rumunia. Prezydent USA Barack Obama zaoferował pomoc amerykańską i złożył "szczere kondolencje" rodzinom ofiar.

Żywioł spowodował już śmierć co najmniej 40 osób. Ok. 12 tys. mieszkańców pobliskich rejonów, w tym mieszkańców Hajfy, zostało ewakuowanych. Według lokalnych mediów, ogień opanował teren o powierzchni prawie 3 tys. hektarów.

Władze podejrzewają, że pożar wybuchł na nielegalnym wysypisku śmieci i rozprzestrzenił się błyskawicznie w warunkach panującej dotkliwej suszy. Nie wyklucza się też umyślnego podpalenia.

W czwartek w pobliżu Hajfy wiał wiatr o prędkości ok. 30 km na godzinę, a temperatura sięgała 30 stopni. Od miesięcy w Izraelu panują wyjątkowo wysokie temperatury. Tegoroczny listopad był najsuchszy od 60 lat.

d4cda14

Podziel się opinią

Share
d4cda14
d4cda14
Więcej tematów