Trwa ładowanie...
29-11-2006 17:35

Największy meteoryt w Polsce na wystawie w Poznaniu


Największy znaleziony w Polsce kawałek
meteorytu - nazwanego Meteorytem Morasko - zaprezentowano
w Poznaniu. Ważący 164 kilogramy stop metalu i minerałów
pochodzący z kosmosu znaleziono w poznańskim rezerwacie Morasko we
wrześniu br.

Największy meteoryt w Polsce na wystawie w PoznaniuŹródło: PAP
d2cm3yu
d2cm3yu

Meteoryt znaleziony w Poznaniu należy do grupy meteorytów metalicznych. Spadł tu ok. 5 tys. lat temu. Odkrycia dokonał pracujący dla poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) poszukiwacz meteorytów z Kielc Krzysztof Socha.

Rezerwat Meteoryt Morasko - utworzony w 1976 roku - znajduje się w północnej części Poznania, w dzielnicy Morasko, u podnóża góry Moraskiej, największego wzniesienia w mieście (154 m n.p.m.) W lesie znajduje się 7 kraterów, będących pozostałością po upadku meteorytu.

Takich miejsc, w których znajdujemy meteoryty i skutki ich działania, czyli kratery, jest na świecie tylko 14. Zazwyczaj znajdujemy same meteoryty albo same kratery- powiedział prof. Wojciech Stankowski z Instytutu Geologii UAM.

Według szacunków naukowców, znaleziony w Poznaniu kawałek meteorytu na międzynarodowej giełdzie mógłby kosztować około 100 tys. dolarów.

d2cm3yu

Wartość pieniężna tego znaleziska ma znaczenie drugorzędne, gdyż najważniejsze będą informacje uzyskane po przebadaniu meteorytu. Skład chemiczny badany spektroskopem ujawnia takie pierwiastki, jakie umykają ziemskim klasyfikacjom- powiedział zajmujący się badaniami meteorytów prof. Andrzej Muszyński z Instytutu Geologii UAM.

Historia Meteorytu Morasko rozpoczęła się w 1914 roku, gdy podczas budowy umocnień wojskowych odnaleziono ważącą ok. 80 kg bryłę żelaza. Po zbadaniu w Berlinie okazało się, że jest to meteoryt. Od tego czasu w okolicach Moraska znaleziono ok. 600 kilogramów masy meteorytowej.

Największy znaleziony dotychczas na Ziemi meteoryt - afrykański Hoba - waży 60 ton. Poznańskie znalezisko należy do grona średniej wielkości, ale jest największym znalezionym dotychczas w Europie Środkowej - poinformował prof. Muszyński.

Meteoryt jest obecnie prezentowany w Instytucie Geologii UAM. Władze uniwersytetu - wraz z nadleśnictwem, które zajmuje się rezerwatem - chcą, aby w okolicach uderzenia meteorytu powstał obiekt muzealno-konferencyjny.

d2cm3yu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cm3yu
Więcej tematów