Największe poparcie dla SLD, PO i PiS
W wyborach parlamentarnych wśród osób mających sprecyzowane preferencje polityczne, które zadeklarowały udział w głosowaniu, największe poparcie uzyskałyby obecnie: SLD (24%), Platforma Obywatelska (15%) oraz Prawo i Sprawiedliwość (13%) - wynika z badania OBOP-u.
18.09.2003 | aktual.: 18.09.2003 18:18
Sondaż wskazuje, że poparcie dla SLD zmniejszyło się w stosunku do badania z sierpnia o 1 punkt proc. Również o 1 punkt proc. spadły notowania PO, natomiast PiS zyskało w porównaniu do poprzedniego miesiąca 2 punkty proc.
Czwarte miejsce w rankingu zajęło PSL, na które zagłosowałoby 12% ankietowanych - oznacza to wzrost poparcia o 3 punkty proc. Na kolejnym miejscu uplasowała się Samoobrona, której notowania - podobnie jak w sierpniu - wyniosły 10%.
Natomiast poparcie dla LPR spadło o 3 punkty proc., z 12% w sierpniu, do 9% we wrześniu.
Żadna z pozostałych partii nie przekroczyłaby - według sondażu - wymaganego do wejścia do parlamentu 5-procentowego progu wyborczego.
Najbliżej tej granicy były Unia Pracy (tak jak w poprzednim miesiącu - 4% poparcia), Unia Wolności (3% - spadek o 1 punkt proc. w stosunku do sierpnia) i Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, poparcie dla której ułożyło się identycznie jak w przypadku UW.
Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 65% ankietowanych (w sierpniu 61%). 37% z nich stwierdziło, że zdecydowanie poszłoby głosować (w sierpniu tyle samo), a 28% - że raczej tak (w sierpniu 24%).
W wyborach nie ma zamiaru wziąć udziału 30% badanych (poprzednio 33%). W tej grupie 19% zdecydowanie nie wybrałoby się do urn (poprzednio 23%), a 11% raczej nie (poprzednio 10%). Niezdecydowanych w kwestii wzięcia udziału w głosowaniu było 5% - w poprzednim sondażu 6%.
Według OBOP, ponad jedna czwarta respondentów nie ma partii zapasowej - 17% nie potrafiło takiej partii wskazać, a 10% nie głosowałoby na żadną inną poza aktualnie popieraną.
Dla 13% badanych - w przypadku gdyby popierane ugrupowanie nie startowało w wyborach - partią alternatywną jest PiS, dla 11% - PO, 9% - UP, 7% - PSL. Po 6% osób jako partie rezerwowe wskazało Samoobronę, UW i LPR, a 5% - SLD.
Największy elektorat negatywny mają, według OBOP, SLD - 29% i Samoobrona - 25%. Głosowania na LPR wykluczyło 16% ankietowanych, a inne partie wymieniało co najwyżej po kilka procent badanych.
OBOP przeprowadził sondaż w dniach 6-8 września 2003 r. na reprezentatywnej losowej grupie 954 dorosłych Polaków.