Największe poparcie dla PO
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszym tygodniu listopada największe poparcie - 25% - otrzymałaby Platforma Obywatelska - wynika z sondażu Pentora. Na Samoobronę chciało oddać głos 15% badanych, na Ligę Polskich Rodzin - 14%, na Prawo i Sprawiedliwość - 13%.
23.11.2004 | aktual.: 23.11.2004 14:03
Na koalicję SLD-UP głosowałoby 12% wyborców. W Sejmie znalazłoby się także PSL z 5% poparciem.
W stosunku do poprzedniego miesiąca poparcie dla PO spadło o 2%. Poparcie dla Samoobrony wzrosło o 3%, dla LPR wzrosło o 1%, dla PiS - spadło o 1%, dla SLD-UP wzrosło o 2%. Poparcie dla PSL nie zmieniło się od października.
Pentor od lipca preferencje dla SLD i UP mierzy osobno - i są one następnie sumowane. Według tej metody, SLD otrzymał 8% poparcie (w październiku - 7%), a UP - 4% (w ubiegłym miesiącu - 3%)
Ostatni miesiąc przyniósł spadek popularności prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Obecnie ponad połowa badanych - 56% - wyraża niezadowolenie ze sposobu sprawowania władzy przez głowę państwa. Ocenę pozytywną przyznaje prezydentowi 44% Polaków. W stosunku do ubiegłego miesiąca o 4 punkty procentowe zwiększył się odsetek niezadowolonych ze sposobu sprawowania władzy przez prezydenta.
Zadowolenie ze sposobu sprawowania władzy przez premiera Marka Belkę wyraża prawie co trzeci Polak (29%). Niezadowolenie deklaruje 72% badanych. Notowania premiera znacznie spadły od sierpnia tego roku: o 5 punktów proc. wzrósł odsetek niezadowolonych ze sposobu sprawowania przez niego władzy, a odsetek jego zwolenników zmniejszył się o 3 punkty.
Według Pentora, 92% Polaków neguje sposób funkcjonowania Sejmu.
Nieznacznie lepszym wizerunkiem w społeczeństwie cieszy się rząd Marka Belki. Zadowolenie ze sprawowania władzy przez niego wyraża 13% badanych; 87% deklaruje brak zadowolenia.
Władze administracji lokalnej w porównaniu z władzami administracji centralnej cieszą się znacznie większym uznaniem społecznym. Największy odsetek badanych zadowolony jest ze sprawowania władzy przez lokalnego burmistrza/wójta - 54%.
Prawie co drugi Polak popiera działanie swojego starosty (48%) lub wojewody 46%. W porównaniu do ubiegłego miesiąca zadowolenie ze wszystkich trzech szczebli władz lokalnych nie zmieniło się znacząco.
Poparcie dla przemian ustrojowych i gospodarczych dokonujących się w kraju po 1989 roku deklaruje co drugi Polak (50%). Przeciwnicy dokonujących się zmian to nieco ponad jedna trzecia społeczeństwa (37%). Odsetek zwolenników przemian ustrojowych istotnie wzrósł w ostatnim czasie i jest wyższy niż w listopadzie 2002 r i 2003 roku.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-7 listopada 2004 roku na 1000-osobowej reprezentatywnej próbie Polaków.