ŚwiatNajwiększe katolickie państwo jest otwarte na inne religie

Największe katolickie państwo jest otwarte na inne religie

Izba Deputowanych Brazylii, największego państwa katolickiego na świecie, zatwierdziła Konkordat z Watykanem i ustawę nadającą bardzo podobne, szerokie uprawnienia innym Kościołom i religiom.

27.08.2009 | aktual.: 27.08.2009 23:06

Katolicy stanowili według cenzusu z 2000 roku 74% ludności (w 1991 r. - 83%), ewangelicy - 15,4% (w 1991 r. - 9,1%), a deklarujący się jako bezwyznaniowcy - 7,4% (w 1991 r. - 4,8%).

Głosowanie odbyło się po czterogodzinnej debacie. Deputowany z ramienia konserwatywnej Partii Postępowej, teolog katolicki George Hilton, tak podsumował debatę: - katoliccy deputowani zaaprobowali Ustawę Ogólną o Religiach, a deputowani reprezentujący inne Kościoły chrześcijańskie zgodzili się zaaprobować Konkordat i Statut Kościoła Katolickiego.

Ustawa Ogólna o Religiach zredagowana głównie przez deputowanych ewangelickich, jest kopią większości spośród 20 artykułów Konkordatu.

Konkordat potwierdza uprawnienia, z których korzystał dotąd Kościół katolicki, takie jak nauka religii w szkołach publicznych, zwolnienia od podatków, zasada, że stowarzyszenia religijne nie podlegają brazylijskiemu ustawodawstwu pracy, uznawanie ślubu kościelnego przez państwo.

Zgodnie z Ustawą Ogólną, same szkoły decydują, jaka religia będzie przedmiotem nauczania w danej placówce.

Główna różnica między obu ustawami polega na tym, że słowa "Kościół katolicki", który jest podmiotem Statutu Kościoła Katolickiego, potwierdzającego postanowienia Konkordatu zawartego 13 listopada ubiegłego roku, są zastąpione w Ustawie Ogólnej o Religiach sformułowaniem "wszystkie wyznania religijne".

Ustawa Ogólna, podobnie jak konkordatowa, gwarantuje Kościołom i wspólnotom religijnym przywileje podatkowe i swobodny dostęp kapłanów wszystkich religii do więzień, koszar i innych obiektów wojskowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)