Trwa ładowanie...
d2dy3sj

Największa afera łapówkarska w Wielkopolsce

Afera korupcyjna, w które miał brać udział
między innymi poseł Waldy Dzikowski zatacza coraz szersze kręgi.
Łapówki wymuszało czterech pułkowników i dwóch majorów z lotnisk w
Krzesinach i Powidzu. Wśród podejrzanych jest także jeden z
dyrektorów lotniska na Ławicy - pisze "Głos Wielkopolski".

Share
d2dy3sj

Pełniąc funkcję wójta Tarnowa Podgórnego Dzikowski miał przyjąć łapówkę w postaci przebudowy domu od Marka Trzmielewskiego, właściciela firmy wygrywającej przetargi w tej gminie. Prokuratura Krajowa przygotowuje wniosek o cofnięcie posłowi PO immunitetu. Równolegle finalizowane są inne korupcyjne wątki.

Idąc tropem wygranych przez biznesmena przetargów "GW" ustalił, że sprawą korupcyjnej działalności budowlanej zajmują się także wojskowi prokuratorzy. Śledztwo prowadzone jest w tajemnicy - obecnie jest na ukończeniu. Dotyczy licznych "dowodów wdzięczności" od Trzmielewskiego dla wysokich oficerów jednostek lotniczych z Krzesin i Powidza. Budowlaniec za ustawione przetargi wręczał pieniądze oraz remontował mieszkania.

Śledztwem objęto sześciu wojskowych - majorów, podpułkowników i pułkowników, którzy zajmowali się obsługą zamówień publicznych. Po zatrzymaniu zwolniono ich za poręczeniem majątkowym. Wszyscy przyznali się do przyjmowania łapówek.

Żaden z oficerów już nie pracuje w wojsku - dwóch odeszło na emerytury, a trzech zwolniono. Jeden z oficerów zmarł w trakcie postępowania. Oprócz kar finansowych i więzienia grozi im degradacja. Ile zarobili na łapówkach, nie wiadomo. Nie chcemy o tym informować przed zakończeniem śledztwa - mówi Waldemar Praszczyk, rzecznik Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

"GW" dotarł do dokumentu, którym Marek Trzmielewski posługiwał się, wzbudzając zaufanie swoich klientów. "Na podstawie realizowanych na terenie gminy prac udzielamy firmie jak najlepszych referencji i polecamy firmę jako solidnego partnera do realizacji nowych inwestycji" - napisał Waldy Dzikowski w osobiście wystawionej referencji dla przedsiębiorcy. (PAP)

d2dy3sj

Podziel się opinią

Share
d2dy3sj
d2dy3sj
Więcej tematów