Najwięcej spamu pochodzi z Azji

Obecnie z Azji rozsyłane jest więcej spamu niż z jakiegokolwiek innego kontynentu. Tak wskazują badania przeprowadzone przez firmę Sophos.

23.04.2006 23:49

Według firmy analitycznej Sophos, 42,8 proc. światowego spamu pochodzi z Azji. Analitycy cytowani przez portal informatyczny Cnet.com. są zdania, że filtry antyspamowe w większości przypadków nie działają, a starsze wersje systemów operacyjnych - zwłaszcza Microsoft Windows - nie mają odpowiednich zabezpieczeń.

Według agencjiAntiSpamGroup, Spam (nazwa pochodzi od nazwy niskiej jakości mielonki wieprzowej) to niechciane wiadomości i ogłoszenia, głównie reklamowe, kierujące często na strony internetowe firm sprzedających podróbki towarów znanych firm.

Spamer otrzymuje odzew przeciętnie na 1 mail z 40 tys. wysłanych, co i tak nie tylko pokrywa koszty, ale przynosi zysk. Spamer wysyła jednorazowo od 1 do 10 mln e-maili.

Według portalu Cnet.com, który powołuje się na dane firmy Sophos, najwięcej spamu pochodzi z Azji. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Ameryka Północna, z której jest rozsyłane 25,6 proc. spamu.

Jak powiedział główny konsultant technologiczny w Sophos, Graham Cluley, taki wynik oznacza znaczną zmianę na światowym rynku spamu. Jeszcze dwa lata temu ponad połowa światowego spamu pochodziła z terenu Ameryki Północnej.

Cluley zauważył także "zadziwiający awans Europy do światowej ligi spamerów". Aż 35 proc. spamu pochodziło w I kwartale 2006 r. z Unii Europejskiej. Zdaniem analityków Sophos spora część spamu europejskiego pochodzi z Włoch, Niemiec, Francji i nowych krajów Unii Europejskiej.

Nie zmieniła się, według analityków, klasyfikacja spamu według krajów pochodzenia. Nadal największy udział w światowym spamie ma USA - 23,1 proc. Drugie miejsce zajmują Chiny i Hong-Kong z łącznie 21,9 proc. udziałem. Trzecie miejsce zajmuje Korea Południowa z 9,8 proc. udziału w światowym spamie.

Zdaniem analityków Sophos kraje Azji nie tylko są największymi dostawcami spamu, ale też największymi jego odbiorcami. Jedną z przyczyn jest powszechne używanie w tych krajach starszych wersji systemów operacyjnych, jak np. Microsoft Windows 9.x, NT czy ME, co znacznie ułatwia penetrowanie umieszczonych na nich aplikacji pocztowych przez spam.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)