Trwa ładowanie...
d3bi9kg
29-08-2003 14:00

Najwięcej polskich dzieci ginie w wypadkach

Najwięcej dzieci w Polsce ginie w wyniku
wypadków - poinformowała przewodnicząca Sejmowej Podkomisji ds. Dzieci i Młodzieży Mirosława Kątna (SLD).

d3bi9kg
d3bi9kg

Zmniejszeniu tych dramatycznych statystyk ma służyć ruszający od początku roku szkolnego Program Edukacyjny "idziecko.pl". W ramach programu jego twórcy chcą m.in. przeprowadzić w szkołach lekcje na temat pierwszej pomocy oraz popularyzować zasady jej udzielania w mediach.

Według statystyk przedstawionych przez Katną, w 2000 roku w wyniku wypadków, urazów i zatruć zginęło w Polsce 3558 dzieci i osób do 24 roku życia, w tym w pierwszym roku życia - 90. Dla porównania z powodu wad wrodzonych doszło do 1436 zgonów, a z powodu astmy oskrzelowej - do 6. Badania pokazują także, iż polskie niemowlęta w wyniku wypadków giną 5 razy częściej niż niemowlęta szwedzkie.

Kątna zaznaczyła, że powodem tych wypadków są bardzo często osoby trzecie, które np. nie potrafią udzielić pierwszej pomocy, odpowiednio zareagować w momencie wypadku. Częstą przyczyną wypadków wśród dzieci jest także niewłaściwe zabezpieczanie sprzętów i narzędzi, które mogą być przyczyną tragedii. Kątna przypomniała, że do bardzo wielu wypadków dochodzi co roku w czasie żniw na terenach wiejskich.

Adresatami programu "idziecko.pl" są przede wszystkim rodzice i opiekunowie, szkoły, pielęgniarki szkolne, służby ratownicze.

d3bi9kg

"Program ten ma uchronić polskie dzieci przed niepotrzebnymi cierpieniami i śmiercią" - powiedziała Kątna.

Zdaniem posłanki, ważna jest poprawa polskiego ratownictwa medycznego oraz "rozszerzenie tegoż ratownictwa na osoby 'nieprofesjonalne', czyli na przypadkowych gapiów czy uczestników zdarzenia". "To jest zadanie niezwykle ważne, żeby robić coraz więcej tzw. dni otwartych w szkołach ratownictwa, popularyzować zasady pierwszego ratownictwa poprzez media. Program zakłada poważne podejście do kwestii ratownictwa medycznego, które powinno stać się numerem jeden w programach szkolnych" - dodała.

Autorem programu "idziecko.pl" jest lekarz pediatra z Lublina Piotr Jarecki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.idziecko.pl

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj