Trwa ładowanie...

Najwięcej Kart Dużej Rodziny wydano na Pomorzu

Rządowy program pomocy dla wielodzietnych rodzin cieszy się niebywałym zainteresowaniem na Pomorzu. Wybrzeże jest liderem w wydawania Kart Dużej Rodziny. Jak o jakość życia rodzin wielodzietnych dbają samorządy?

Share
Najwięcej Kart Dużej Rodziny wydano na Pomorzu
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d3ucsok

Główny Urząd Statystyczny ogłosił wyniki przyrostu naturalnego dla pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku. Okazało się, że bilans dla pierwszego półrocza jest dodatni, ponieważ urodziło się o 550 tys. więcej osób niż zmarło. Pomimo tych optymistycznych danych, nadal poziom dzietności nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń i wciąż utrzymuje się obserwowany od 1989 r. okres depresji urodzeniowej. Zjawisko to należy łączyć z kosztami opieki. Szacuje się, że na wychowanie jednego dziecka potrzeba ok. 190 tys. zł, przy dwójce kwota wzrasta do 320 tys. zł - podliczono wszystkie wydatki aż do 20. roku życia pociechy.

Pomorze od kilku lat może pochwalić się dodatnim przyrostem naturalnym. Jednak władze wciąż próbują zachęcić mieszkańców Trójmiasta do powiększania swoich rodzin, tworząc różnego rodzaju zniżki i ulgi. Dwa miesiące temu wprowadzono tzw. Kartę Dużej Rodziny.

d3ucsok

Uprawnia ona do darmowych przejazdów komunikacją miejską oraz bezpłatnych wejściówek do placówek miejskich - muzeów, instytucji kultury, ZOO. Istnieje również możliwość korzystania z ulg w placówkach prywatnych, które wcześniej zechcą przyłączyć się do akcji. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych ogłosiła, że najwięcej wydrukowanych przez nich ogólnopolskich kart trafiło na Pomorze. W samym Gdańsku dokument otrzymało ponad 1, 5 tys. rodzin.

Magistrat, nie czekając na ogólnokrajowe regulacje, już w 2011 roku zaczął wspierać rodziny wielodzietne. Gdańska Karta Dużej Rodziny dedykowana jest wszystkim rodzicom, którzy przynajmniej troje dzieci. W ciągu ostatnich trzech lat zgłosiło się po nią ponad 20 tys. rodzin.

Dużo mniejszym zainteresowaniem karta cieszy się w Sopocie, gdzie jak do tej pory odebrało ją tylko 135 rodzin. Uprawnia ona do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, wstępu do Muzeum Sopotu, Państwowej Galerii Sztuki oraz do 50 proc. zniżki na bilety na sztuczne lodowisko oraz basen.

Bardziej skomplikowanie sprawa wygląda w Gdyni, gdzie obowiązują trzy dokumenty zniżkowe dla rodzin. Ogólnopolska Karta, Gdynia Rodzinna oraz Gdynia Rodzinna Plus. Ostatnia z nich zarezerwowana jest dla par, które mają czwóro dzieci lub więcej. Jak wskazują urzędnicy z gdyńskiego ratusza największym zainteresowaniem cieszy się Gdynia Rodzinna, dzięki pozyskaniu lokalnych partnerów.

d3ucsok

Podziel się opinią

Share
d3ucsok
d3ucsok
Więcej tematów