Najważniejsza jest rodzina, najgorsza jest samotność
92% Polaków deklaruje, że zawsze może
liczyć na bliskich - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej" i
Polskiego Forum Obywatelskiego. Ale aż 58%. z nas chciałoby
umieć lepiej z nimi rozmawiać.
Badania, przeprowadzone przez GfK Polonia, pokazują też, iż 89% respondentów nie zamieniłoby rodziny na inną. Dwie trzecie mówi, że "wszystko, co najlepsze, zawdzięcza rodzinie".
I byłyby to bardzo optymistyczne wyniki, gdyby nie to, że w naszej kulturze o rodzinie po prostu nie wypada mówić źle - zauważa "Rz". - Większa liczba rozwodów, zrywanie więzi między dziećmi a rodzicami, większa liczba niesformalizowanych związków, to fakty. Ale krytyka swojej rodziny byłaby przyznaniem się do osobistej porażki - uważa prof. Mirosława Marody, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Być może to sprawia, że aż trzy czwarte Polaków twierdzi, iż "nieważne, jaka jest rodzina. To samotność jest najgorsza".
Nie znaczy to, że Polacy są wobec swych rodzin bezkrytyczni. – Spytani, czy chcieliby, żeby w rodzinie ich dzieci było tak samo jak w ich, odpowiedzieli: „nie” – zauważa dr Małgorzata Sikorska, socjolog z UW.
Przyznajemy też, że z bliskimi czasem trudno się nam porozumieć. Mówią o tym częściej mężczyźni niż kobiety. – To nic nadzwyczajnego, że w rodzinach są konflikty. Tak jest w każdym społeczeństwie – mówi prof. Marody.
Czego jeszcze chcielibyśmy dla dzieci? By były szczęśliwe, uczciwe. By były dobrym mężem czy żoną. By były doceniane. Mniej nam zależy, by miały wielu przyjaciół. Zupełnie nieistotne jest, by były sławne. – Widać, że różnimy się od społeczeństw zachodnich. Tam rola przyjaciół jest bardzo duża, grupy znajomych powoli zastępują coraz słabszą rodzinę – mówi prof. Marody.
[
]( http://www.pfo.net.pl/ )