Trwa ładowanie...
d2n1212
d2n1212
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Najstarszy znak drogowy w Polsce doczeka się renowacji

Unikatowy w skali kraju i Europy XII-wieczny słup milowy w Koninie (Wielkopolska) zostanie w tym roku odrestaurowany - poinformował Andrzej Łącki z miejscowego magistratu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2n1212

Słup milowy jest najstarszym zachowanym znakiem drogowym w Polsce. - Podobno o wiele mniejszy jest jeszcze na terenie Włoch. Ten koniński ma 2,5 m wysokości. Wyznaczał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy - twierdzi Andrzej Łącki.

Kamienny słup nie był czyszczony od wielu lat i coraz bardziej zarastał mchem. Już dziś trudno jest odczytać oryginalny napis z 1151 r. Główną przyczyną zarastania mchem jest brak światła, powodowany przez rosnące wokół drzewa i krzewy.

Słup zostanie nie tylko oczyszczony, ale odsłonięty. Prawdopodobnie konary niektórych drzew zostaną przycięte. Łącki podał, że zakres prac i ich koszt przygotowali już dla miasta specjaliści z Torunia.

d2n1212

- Prace renowacyjne rozpoczną się, gdy będzie sucho i ciepło. W budżecie miasta zarezerwowano na nie 24 tys. zł - powiedział.

Słup jest najstarszym zabytkiem Konina. Stoi w starej części miasta, przy konińskiej farze.

Podziel się opinią

Share

d2n1212

d2n1212
d2n1212
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów