PolskaNajstarsze i najnowsze pisanki w muzeum

Najstarsze i najnowsze pisanki w muzeum

Kilkadziesiąt pisanek z największej w kraju kolekcji można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Na wystawie "Skarbczyk muzealny" umieszczono pisanki, które nie są prezentowane w normalnej ekspozycji.

07.04.2007 | aktual.: 09.04.2007 17:41

Na wystawie zaprezentowano zarówno najstarsze pisanki, pochodzące z II połowy XIX wieku i zrobione z jaj kurzych i gęsich, jak i najnowsze - z jaj strusich.

W zbiorach krakowskiego Muzeum Etnograficznego znajduje się przeszło osiem tysięcy pisanek. Jest to największa i najstarsza kolekcja pisanek w Polsce. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku. Reprezentują wszystkie regiony Polski oraz ziemie dawnych Kresów Wschodnich.

Zachowane w muzeum pisanki są malowane, oklejane płótnem, włóczką i sitowiem, "drapane" w technice batiku (sposób barwienia polegający na pokryciu roztopionym woskiem miejsc, które mają pozostać nie zabarwione). Najnowsze eksponaty - pochodzące ze strusich jaj - są wycinane w ażurek.

Na co dzień w muzealnej ekspozycji prezentowanych jest około 10% zbiorów.

Na kolekcję złożyły się zbiory własne muzeum oraz eksponaty odziedziczone po innych placówkach i przekazane przez prywatnych kolekcjonerów. Najstarsze, z połowy XIX wieku, pochodzą z zbiorów dawnego krakowskiego Muzeum Techniczno-Przyrodniczego. Są również pisanki ze zbiorów komisji etnograficznej Akademii Umiejętności i innych instytucji, dla których gromadzenie podobnych "pamiątek narodowych" było działalnością patriotyczną.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)